Zaman Rəşid oğlu Məmmədov
1999-2003-cü illərdə Azərbaycan Kənd təsərrüfatı Akademiyasının (indiki Aqrar Universitetin) Torpaqşünaslıq və Aqrokimya fakültəsinin bakalavr pilləsini, 2003-2005-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsinin Torpağın ekologiyası ixtisası üzrə magistratura şöbəsini bitirmişdir.
2006-cı ildə Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsinin aspirantura şöbəsinə qəbul olunmuşdur. Eləcə də 2007-ci ildən hal-hazıradək Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya sonra isə  Ekologiya və Torpaqşünaslıq fakültəsində saat hesabı qaydada dərs tədris edir.
2010-cu ildə “Kiçik Qafqazin şimal-şərq yamacı torpaqlarının ekoloji qiymətləndirilməsi” mövzusunda dissertasiya elmi işini müdafiə edərək biologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru alimlik dərəcəsini almışdır. Həmçinin hazirda AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda elmlər doktorluğu üzrə dissretantdır.
Hal hazırda AMEA Dendrologiya İnstitutunda aparıcı elmi işçi vəzifəsində çalışır. 19 noyabr 2013-cü ildən AMEA Dendrologiya İnstitutu Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədridir. 40-dan çox elmi əsərin və 1 monoqrafiya müəllifidir. Yeni Azərbaycan Partiyasının üzvüdur. Ailəlidir 1 övladı var.

Mammadov Zaman was born in 1981.
In 1999-2003 he graduated Bachelor`s degree of soil science and Agricultural chemistry of Azerbaijan Agricultural Academy and in 2003-2005 he graduated master with a degree in soil Ecology of Biology faculty of Baku State University. In 2006 he entered the Graduate School of Biological faculty of the Baku State University. And from 2007 to nowodays he works as a teacher in Biology and then Ecology and Soil Science Department of Baku State University.
In 2010 he defended his thesis on “Ecological evaluation of the soils of the North-East slope of Small Caucasus” and get his PhD degree in biology. And also now he is the author of dissertation in Agricultural Chemistry and the Institute of Soil Science of ANAS.
Now he works as a leading researcher at the Institute of Dendrology of ANAS.  From 13 November, 2013 he is the chairman of the Council of the young scientists and specialists of the institute of the Dendrology of ANAS. He is the author of over 40 scientific papers and monographs 1. He is the member of the New Azerbaijan Party. He is married and has one child.