AZƏRBAYCAN HERONTOLOQLAR CƏMİYYƏTİ BEYNƏLXALQ HERONTOLOGİYA VƏ HERİATRİYA ASSOSİASİYASININ TƏRKİBİNƏ DAXİL EDİLİB
Sen 27 , 2017 | 05:51 /
Oxunma ( 3595 )
Azərbaycan uzunömürlülüyün özünü  ənənəvi populyasion fenomen kimi gostərdiyi respublikadır. Bu təsəvvür həm rəsmi statistik məlumatların, eləcə də KİV-də  tez-tez rast gəlinən materialların əsasında yaranıb.Uzunömürlülüyün genetik və fizioloji mexanizmlərinin öyrənilməsi hal-hazırda AMEA-nın A.İ.Qarayev adına  Fiziologiya İnstitutunun önəmli tədqiqat istiqamətlərindən biridir.
Respublikamızda fəaliyyəti  və işi  uzunömürlülük  və uzunömürlülüyün yaşanması məsələlərini öyrənməklə bağlı olan digər təşkilat Azərbaycan Herontoloqlar  Cəmiyyətidir ki, onun da əsas təşkilatçısı və prezidenti  AMEA  A.İ.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun direktoru  biologiya elmləri doktoru Ulduz  Haşımovadır.
Yarandığı ilk anlardan  bu cəmiyyət  əhalinin böyük yaş qruplarının yaşayışının keyfiyyətinin davamlı  yüksəlməsi  üçün mərkəzi və ərazi dövlət  orqanları, qeyri-kommersiya təşkilatları, alim və mütəxəssislərin nümayəndələrinin köməyi ilə tədbirlərin keçirilməsi yolu ilə, sosial herontologiya sahəsində təhsil proqramlarının yerinə yetirilməsi, ali və orta məktəblərdə  müasir herontologiyanın əsaslarının tədrisi üçün elmi və metodiki köməyin  göstərilməsi, dünyanın aparıcı herontoloji mərkəzləri və s. ilə əlaqələrin yaranması və saxlanması məsələlərini qarşısına  məqsəd qoyub.
Cəmiyyətin ən böyük son nailiyyətlərindən biri,  elmin müvafiq bölmələri ilə məşğul olan ən böyük təşkilat, Beynəlxalq Herantologiya və Heriatriya Assosiasiyası tərkibinə daxil olmasıdır. BHHA cəmiyyətinin tərkibinə seçilmə  2017-ci ilin 23-27 iyulunda San-Fransiskoda  keçirilən Beynəlxalq  Herontologiya  və  Heriatriya  Konqresində vahid  səsvermə ilə qəbul  edilib. Bu hadisənin rəsmi təsdiqi  bu ilin 19 sentyabrında BHHA-nın  mənzil-qərargahında  olub.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan Herontoloqlar Cəmiyyətinin BHHA-nın üzvi olması   beynəlxalq əlaqələr və imkanlara  böyük  perspektivlər  açır  və dünya elmi cəmiyyətləri ilə birlikdə uzunömürlülük fenomenini öyrənmək üçün  proyektlərin hazırlanmasına maraqları artırır.

The Azerbaijan Society of Gerontologists was admitted in International Association of Gerontology and Geriatrics
Sep 27 , 2017 | 05:51 /
Read ( 4703 )
Traditionally, Azerbaijan is a republic where longevity was represented as a population phenomenon. This impression was formed both on the basis of official statistical information, and on the basis of reports that often appear in the media. Currently, the study of genetic and physiological mechanisms of longevity is one of the priority research areas of A.I. Garayev Institute of Physiology of Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS).
Another organization whose activities are related to issues of longevity in our republic is the Azerbaijan Society of Gerontologists, one of the founders and president of which is Ulduz Hashimova, Doctor of Biological Sciences, director of A.I. Garayev Institute of Physiology of ANAS. From the very moment of its opening, the society has set such tasks as sustainable improvement of the quality of life of the older age groups among the population through holding events that attract support and assistance from representatives of central and regional public authorities, non-profit organizations, scientists and specialists; conducting educational programs in the field of social gerontology; rendering scientific and methodological assistance in teaching the fundamentals of modern gerontology in higher and secondary schools; establishment and maintenance of contacts with the leading scientific gerontological centers of the world, etc.
One of the last major achievements of the society was its admitting in International Association of Gerontology and Geriatrics (IAGG), the largest organization engaged in relevant sections of science. The election of the Azerbaijan Society of Gerontologists as a member of IAGG was approved by a unanimous vote at the 21st International Congress on Gerontology and Geriatrics in San Francisco on July 23-27, 2017. The official confirmation of this fact was received from the headquarters of IAGG on September 19, 2017. It should be noted that the emergence of the Azerbaijan Society of Gerontologists as a part of IAGG opens great prospects and opportunities for international cooperation and attracting the interest of the world scientific community to conduct the joint research projects to study the phenomenon of longevity.