AMEA Elmi Müəssisələrinin Direktorları Şurasının növbəti iclası keçirilib
Dekabrın 3-də AMEA Elmi Müəssisələrinin Direktorları Şurasının növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, vitse-prezidentləri, akademik-katibi, elmi bölmələrin akademik-katibləri, elmi müəssisələrin direktorları, Rəyasət Heyətinin idarə rəisləri və digər məsul əməkdaşları iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə tədbir iştirakçılarını gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
İclasda müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ AMEA Ümumi Yığıncağının 8 iyun 2018-ci il tarixli qərarının icrası haqqında olub. A.Əlizadə bildirib ki, akademiyada qarşıya qoyulan vəzifələr və müəyyən edilən prioritetlər rəhbər tutularaq bir sıra əhəmiyyətli işlər görülüb, elmin inkişafı üçün mühüm tədbirlər həyata keçirilib.
Alim rəhbərlik etdiyi qurumda irihəcmli elmi layihələrdə fəal iştirak, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi, fundamental elmi tədqiqatların aparılması ilə bağlı kompleks tədbirlərin görülməsinin vacibliyini vurğulayıb. O, AMEA-nın müvafiq elmi müəssisələrində nanotexnologiyalar, alternativ enerji, kənd təsərrüfatı problemləri, elmin informasiya təminatının gücləndirilməsi, e-elmin formalaşması və digər istiqamətlərdə ciddi tədqiqatların aparılmasına dair müvafiq tapşırıqlar verib.
A.Əlizadə rəhbərlik etdiyi qurumun elmi müəssisələrinin gələcəyi ilə bağlı seminar və müzakirələrin təşkili haqqında da fikirlərini bölüşüb: “Hər bir elmi bölmənin nəzdində fəaliyyət göstərən institut və təşkilat mütəmadi olaraq gördüyü işlərlə bağlı hesabat verməli, elmi sessiyalar keçirməli, müəssisənin perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı konkret qərarlar qəbul etməlidir.”
Doktorantura və dissertanturada təhsilin təkmilləşdirilməsinə yeni yanaşma haqqında çıxış edən AMEA rəhbəri qeyd edib ki, dissertasiya mövzuları seçilərkən prioritet elmi istiqamətlərə diqqət yetirmək və dünya elminin tələblərini nəzərə almaq olduqca vacibdir. Hər bir elmi rəhbər gənc tədqiqatçılarla fərdi şəkildə işləməli, onların elmi potensialını müəyyənləşdirməyi bacarmalıdır.
İclasda, həmçinin baza kafedralarının fəaliyyəti müzakirə edilib. A.Əlizadə AMEA-nın elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində mühüm işlər gördüyünü vurğulayaraq bildirib ki, hazırda akademiyanın institutlarında müxtəlif universitetlərin 16 baza kafedrası fəaliyyət göstərir. Qeyd edib ki, elmi müəssisələrdə təcrübə mərkəzlərinin təşkili nəticəsində ali təhsil müəssisələrinin tələbələri yüksək səviyyədə bilik və bacarıqlar əldə edirlər. AMEA prezidenti elmi müəssisələrdə baza kafedralarının sayının artırılması və onların fəaliyyətinə dair normativ hüquqi bazanın formalaşdırılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Akademik A.Əlizadə bildirib ki, AMEA-nın çoxşaxəli islahatlarından biri də alimlərin elmi, elmi-təşkilati və elmi-pedaqoji fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi, onların əməyinin stimullaşdırılmasıdır. O, ötən il bir qrup alimə yüksək elmi nəticələrinə görə “AMEA-nın professoru” elmi adının verildiyini diqqətə çatdırıb. Həmin alimlərin elmi-tədqiqat işlərinə, elmi kadrların hazırlanması prosesinə daha fəal cəlb edilməsinin vacibliyini vurğulayan alim bu məsələ ilə bağlı AMEA-nın elmi bölmələrinin rəhbərlərinə müvafiq tapşırıqlar verib.
Daha sonra AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək AMEA-nın elmi müəssisələrinin saytlarının monitorinqinin nəticələrini təqdim edib. Alim monitorinqə cəlb olunmuş 55 elmi müəssisə və təşkilatdan 48-nin veb-saytının olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, 2018-ci ilin fevral-iyun aylarını əhatə edən monitorinqə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun mütəxəssislərindən ibarət qrup cəlb olunmuşdur: “Monitorinq çərçivəsində akademiyanım elmi müəssisələrinə məxsus bir sıra veb-saytlar dizayn, proqram təminatı, xəbərlərin dinamikası, informasiyanın dolğunluğu və aktuallığı da daxil olmaqla, 16 bənddən ibarət meyarlara əsasən təhlil edilmiş, kompleks qiymətləndirilmə aparılmışdır”.
R.Əliquliyev, həmçinin AMEA-da mühasibatlıq işinin İKT təminatı haqqında məruzə edib. Bildirib ki, ölkəmizdə maliyyə siyasətini həyata keçirən və dövlət maliyyəsinin idarə olunmasını təşkil edən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanı AR Maliyyə Nazirliyi ölkədə dövlət büdcəsindən maliyyələşən müəssisə və təşkilatların fəaliyyətinin avtomatlaşdırılması istiqamətində bir neçə layihəni həyata keçirməkdədir. Bu layihələrdən biri də müəssisələrin mühasibat uçotu və maliyyə fəaliyyətinin avtomatlaşdırılmasını nəzərdə tutan bir sistemdir. Alim qeyd edib ki, 2015-ci ildə nazirlik bu sahədə böyük təcrübəyə malik bir şirkətlə müqavilə bağlayaraq geniş imkanlara malik infrastrukturun qurulması işlərinə başlayıb.
Maliyyə Nazirliyində dövlət büdcəsindən maliyyələşən təşkilatların mühasibat uçotuna dair məlumatların mərkəzi serverinin yerləşdiyi Data Mərkəzin fəaliyyət göstərdiyini vurğulayan R.Əliquliyev burada ümumilikdə müəssisələrin fəaliyyətinin avtomatlaşdırılmasına xidmət edən, eləcə də mühasibatlıq sistemində toplanmış məlumatların analitik emalını həyata keçirən 14 moduldan ibarət proqram təminatının təqdim olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Ölkəmizdə yüzlərlə təşkilatın bu sistemə qoşulduğunu deyən alim 2016-cı ildən başlayaraq AMEA-nın 35 elmi müəssisə və təşkilatının bu sistemdən istifadə etdiyini, 12 təşkilatda işə qoşulma prosesinin həyata keçirildiyini deyib.
Alim ölkəmizdə elektron hökumətin seqmenti olan elektron maliyyənin yüksək səviyyədə həyata keçirildiyini, Azərbaycanda dünya standartlarına cavab verən milli İKT məhsulunun yaradılmasının sevindirici hal olduğunu söyləyib.
İclasda “AMEA-da magistratura təcrübəsi: analiz və gələcəyə baxış” mövzusunda çıxış edən AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov akademiyanın magistraturasına qəbulun dinamikası, 4 il ərzində qəbul olunmuş magistrantların statistikasını diqqətə çatdırıb. O, 2017 və 2018-ci illərdə magistratura pilləsində plan yerləri və keçirilən müsahibənin nəticələri haqqında məlumat verib, eləcə də gələcəkdə görülməsi nəzərdə tutulan işlərdən danışıb.
Tədbirin sonunda müzakirəyə çıxarılan məsələlərlə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb, bir sıra təklif və tövsiyələr irəli sürülüb.
Müzakirələrdə akademiklər İradə Hüseynova, Əhliman Əmiraslanov, Nailə Vəlixanlı, Vaqif Fərzəliyev, AMEA-nın müxbir üzvləri Oqtay Qasımov, Qurban Yetirmişli və digərləri iştirak ediblər.

Board of Directors of ANAS Scientific Institutions holds a meeting
On December 3, Board of Directors of ANAS Scientific Institutions held next meeting. The event was attended by ANAS president, vice-presidents, academician-secretary of the ANAS, academic secretaries of scientific departments, directors of scientific institutions, office chiefs of  Presidium and other responsible employees.
First, academician Akif Alizadeh, President of ANAS, familiarized the participants with the issues on the agenda.
The meeting firstly discussed the execution of the resolution of the General Assembly of the National Assembly of 8 June 2018. According to A.Alizadeh, a number of important works have been implemented and the important measures have been taken for the development of science, taking into account the tasks and priorities set in the Academy.
The scientist emphasized the importance of taking an active part in the organization's large-scale scientific projects, expanding international cooperation, conducting fundamental scientific researches. He gave relevant instructions to the relevant scientific institutions of ANAS on nanotechnologies, alternative energy, agricultural problems, strengthening of information science, formation of e-science and other serious research.
A.Alizadeh shared his views on the organizing workshops and discussing future of the scientific institution headed by him. The institute and organization operating under each scientific unit should regularly report on the work done, hold scientific sessions, make concrete decisions on the prospects of the enterprise, president said.
Speaking about new approaches to the improvement of doctoral studies and dissertation, the head of ANAS noted that it is important to pay attention to priority scientific directions and to consider the requirements of world science when selecting dissertation themes. Each scientific supervisor should work individually with young researchers and be able to identify their scientific potential.
Noting that ANAS plays a significant role in the integration of science and education, he noted that there are currently 16 chairs of different universities in the institutes of the Academy. He noted that, as a result of organization of practice centers in scientific institutions, students of higher education institutions acquire high level of knowledge and skills. The President of ANAS emphasized the necessity of increasing the number of base chairs in scientific establishments and forming a legal framework for their activities.
Academician A.Alizade said that one of the multidimensional reforms of ANAS is evaluation of scientific, scientific-organizational and scientific-pedagogical activity of scientists, stimulation of their work. He noted that last year a group of scholars were given the scientific title "Professor of ANAS" for their high scientific results. The scientist emphasized the importance of involving more scientists in scientific-research work and scientific preparation process, gave relevant instructions to the heads of scientific departments of ANAS.
Later academician-secretary of ANAS, academician Rasim Alguliyev delivered the results of monitoring of sites of ANAS scientific institutions. About 55 scientific institutions and 48 websites are involved in monitoring. A group of experts from the Institute of Information Technology, involved in the monitoring of February and June 2018. Within the framework of monitoring, a number of websites belonging to academic institutions, including design, software, news dynamics, information availability and relevance analyzed based on criteria consisting of 16 items, and a complex assessment was carried out, academician underlined.
R. Alguliev also made a report on ICT provision in accounting at ANAS. He said that, Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan is implementing a number of projects aimed at automating the activities of state-funded enterprises and organizations. One of these projects is a system that envisages automation of accounting and financial activity of enterprises. The scientist noted that in 2015, the ministry has begun the construction of a large-scale infrastructure with a company that has great experience in this area.
The scientist said that hundreds of organizations joined this system in our country. Since 2016, 35 scientific institutions and organizations of ANAS use this system, 12 organizations have been involved in the process.
Electronic finance, which is part of e-government in our country, has been implemented at a high level, creating a national ICT product that meets world standards in Azerbaijan, R.Alguliyev stated.
Chief of Head Office of Science and Education of the Presidium of ANAS, correspondent member of ANAS Aminaga Sadigov spoke on the topic "Master's degree experience at ANAS: Analysis and Perspectives for the Future". He informed about the plans for the master's degree in 2017 and 2018, and spoke about the results of the interview for master’s degree and future work to be done.
At the end of the event, a wide range of views were exchanged on the issues and some proposals and recommendations were put forward.