AMEA Gənc Alim və Mütəxəssilərinin II Futbol Çempionatının qrup oyunlarına start verildi
Bu gün AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı, İşlər İdarəsinin və Azad Həmkarlar İttifaqının dəstəyilə ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum gününə həsr olunmuş  AMEA Gənc Alim və Mütəxəssilərinin II Futbol Çempionatının açılışı olub.
AMEA-nın şəhərciyində yerləşən stadionda baş tutan açılışda ilk nitqi  söyləyən Şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov sayca ikinci çempionatın başlamsı münasibətilə komandaları təbrik edib. Sədr keçirilən çempionatın ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin doğum gününə həsr olunmasını heç də təsadüfdən irəli gəlmədiyini vurğulayıb. O, Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə Azərbaycanın bütün sahələrində, o cümlədən idmanda qazanılan nailiyyətlərdən bəhs edərək vurğulayıb ki,  son illər bu sahadə əldə olunan uğurlar, eləcə də Bakının bir sıra beynəlxalq statuslu idman yarışlarına, həmçinin yeni start götürəcək “Bakı Avropa Oyunları – 2015”ə ev sahibliyi etməsi ulu öndərin siyasi xəttinin məntiqi davamıdır.
Daha sonra ,  AMEA İşlər İdarəsinin müdir müavini Sərdar Əliyev və Azad Həmkarlar İttifaqının sədri  İsa Alıyev və Şəhərciyin direktoru Nazim Sadıqov təbrik çıxışı edərək bütün iştirak edəcək komandalara müvəfəqiyyətlər arzulayıblar.
AFFA-nın peşəkar hakimləri tərəfindən idarə olunan açılış oynunda, ilk olaraq meydana keçən çempionatın qalibi Geologiya və Geofizika İnstitunun komandası ilə Kataliz Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun komandası çıxıb. Daha sonra Riyaziyyat Mexanika – İqtisadiyyat, Genetik Ehtiyatlar – İnformasiya Texnologiyaları və Fizika – Sənaye Təcrübə Zavodu elmi-tədqiqat müəsissələrinin komandaları qrup oyunlarında mübarizəyə qoşulublar.

Started the II group Football Championship matches of Young scientists and specialists of ANAS
Today has been opened the II Football Championship of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS dedicated to the National Leader Heydar Aliyev's birthday with support of the Council of Young Scientists and Specialists, Business Affairs and the Free Trade Union of National Academy of Sciences.
The stadium located on the campus of the National Academy of Sciences said in his opening speech at the beginning of games PhD in physics, chairman of the Council Famin Salmanov Young Scientists and Specialists of ANAS congratulated the team of the second championship. Chairman said that, coincidence did not come forward of the championship on the birthday of National leader Heydar Aliyev. Then, during the reign of Heydar Aliyev in Azerbaijan in all areas, including sports, spoke about the achievements of the past few years these achievements, as well as the status of a number of international sporting events in Baku, will start a new "European Games in Baku - 2015" to host the logical continuation of the policy of the National leader.
Then, deputy director of the Business Affairs of Azerbaijan National Academy of Sciences Sardar Aliyev and the chairman of the Free Trade Union of National Academy of Sciences Isa Aliyev, also the chairman of Academic town Nazim Sadıqov congratulated access, wished to all of the teams successfully.
These games managed by the professionally judges of AFFA and at the first winner of the championship, team of the Institute of Geology and Geophysics had first game with team of Institute of Inorganic Chemistry and Catalysis. Further, group matches teams competed between Mathematics and Mechanics - Economics, Genetic Resources - Information Technology and Physics - Industry Experience Factory scientific organizations.