AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Minskdə gənc alimlərin elmi forumunda iştirak edib
01-04 dekabr 2015-ci il tarixlərində Minsk şəhərində Belarus Milli Elmlər Akademiyası Gənc Alimlər Şurasının təşkilatçılığı ilə "Gənclik elmdə - 2015" adlı gənc alimlərin XII beynəlxalq konfransı keçrilib. 12 ölkədən 300-ə yaxın gənc alimin qatıldığı bu tədbirdə ölkəmizi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, dosent Famin Salmanov təmsil edib. İlk olaraq Belarus Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin foyesində sərgi təşkil olunub. Sərgi ilə tanış olan tədbir iştirakçılarına xüsusən Belarus gənc alimlərinin əldə etdiyi elmi nailiyyətlər haqqında məlumat verilib. Tədbirin rəsmi açılış mərasimində çıxış edən Belarus Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik  Vladimir Qusakov qonaqlari salamlayaraq, rəhbərlik etdiyi qurumda son illərdə həyata keçirilən və qazanılan elmi uğurlar haqqında geniş məlumat verib. Belarus Elmlər Akademiyası Gənc Alimlər Şurasının sədri Andrey İvanoviç Forumun məqsədi və əhəmiyyəti, tədbirə qatılan iştirakçı ölkələr haqqında danışıb.
İkinci iş günündə Forum seksiyalar üzrə öz işini davam etdirdi.
Belarus Milli Elmlər Akademiyası Gənc Alimlər Şurasının 50 illiyinə həsr olunan "Gənclik elmdə" seksiyasında Müsdəqil Dövlətlər Birliyinə üzv respublikaların Gənc Alim və Mütəxəssislər Şuralarının nümayədələri  - Rusiya Elmlər Akademiyası Gənc Alimlər Şurasının sədri Andrey Kotelnikov, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, dosent Famin Salmanov və Ukrayna Elmlər Akademiyası Gənc Alimlər Şurasının sədri Anna Profomenko iştirak ediblər və hər bir sədr öz rəhbərlik etdikləri Şuralar tərəfindən reallaşdırılan tədbirlər haqqında məlumat veriblər.
Forum çərçivəsində Azərbaycan və Belarus Gənc Alim və Mütəxəssislər Şuraları rəhbərləri arasında görüş keçrilib və gələcək əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.

Chairman of ANAS Council of Young Scientists and Specialists attended the international forum in Minsk
Dec 04 , 2015 | 01:32 / Important events
Read ( 12604 )
“Youth in science – 2015” international conference organized by Young Scientists Council of the Belarusian Academy of Sciences was held in Minsk.
In the event, which brought almost 300 young scientists and specialists of 12 countries, our country was represented by chairman of ANAS Council of Young Scientists and Specialists, PhD in Physics, Associate Professor Famin Salmanov.
In advance, exhibition reflecting young scientists’ achievements was demonstrated at the foyer of the Presidium of Belarusian Academy of Sciences.
Reporting in the opening ceremony of the event, President of Belarusian Academy of Sciences Vladimir Gusakov informed on the carried out reforms and obtained achievements in latest years. He congratulated young scientist on the occasion of hosting international forum and wished successes to its work.
Chairman of Young Scientists and Specialists Council of the aforementioned Academy Andrey Ivanovich stated that, forum aims to develop cooperation ties among young scientists of various countries, create condition for exchange of experience and new ideas as well as set up new relations.
Second day of the forum has lasted in sections. In the section "Youth in science" which devoted to the 50th anniversary of the Council of Young Scientists, Belarusian Academy of Sciences, representatives of the Council of Young Scientists from member states under Commonwealth of Independent States, were attended: Andrey Kotelnikov – chairman of the Council of Young Scientists, Russian Academy of Sciences, Famin Salmanov - chairman of the Council of Young Scientists and Specialists, Azerbaijan National Academy of Sciences, and Anna Profomenko - chairman of the Academy of Sciences of Ukraine. Chairmen provided information on activities of the boards and projects implemented there.