Dek 16 , 2015 | 12:01 /
AMEA Botanika Institutu ilə Berlin-Dahlem Botanika Bağı və Botanika Muzeyi (BBBM, Almaniya) arasında imzalanmış Razılaşma Memorandumu çərçivəsində Volksvagen Fondunun dəstəyilə 2011-2015-ci illərdə həyata keçirilən "Qafqazda bitki müxtəlifliyinin saxlanması metodlarının işlənib hazırlanması" layihəsinin birinci mərhələsi uğurla başa çatmışdır.
Layihə Botanika İnstitutunun inkişafında və beynəlxalq əlaqələrinin gücləndirilməsində əhəmiyyətli rol oynamışdır. Layihə çərçivəsində İnstitutun Herbari Fondunun infrastrukturunda yenidənqurma işlərinə başlanılmış və sonradan Fondda bu işlər AMEA-nın dəstəyilə tamamlanmışdır. İnstitutun gənc mütəxəsissləri və doktorantları BBBM-də biologiyanın müasir sahələri olan molekulyar sistematika, mühafizə genetikası və biomüxtəlifliyin informatikası üzrə təhsil almış və Azərbaycanın bəzi relikt, nadir və itmə təhlükəsində olan ağac növlərinin (Zelkova, Gleditsia, Pterocarya və s.) müasir statusunun təyini üzrə elmi tədqiqatlar aparmış, alman alimlərlə birlikdə impact faktorlu jurnallarda elmi məqalələr dərc etdirmişlər. Layihə, həmçinin, İnstitutun dəyərli herbari nümumələrinin beynəlxalq virtual herbari məlumat bazasına daxil edilməsi üçün imkanlar yaratmışdır. Alman və Azərbaycan botaniklərinin Respublikanın müxtəlif regionlarına çöl tədqiqatlarının təşkili ü ç ü n Volksvagen Fondu tərəfindən İnstituta Mitsubishi Pajero markalı nəqliyyat vasitəsi də hədiyyə edilmişdir. 2014-cü ilin may-fevral aylarında BBBM-də layihə üzrə əldə edilmiş elmi nəticələrin və həmçinin, Qafqazın tarixi, mədəniyyəti və təbiətini ətraflı əks etdirən “Qara dəniz və Xəzər dənizi arasında bitki müxtəlifliyi” mövzusunda Sərgi təşkil edilmiş və Avropa ziyarətçilərinin ixtiyarına verilmişdir.
Layihənin birinci mərhələsinin uğurlu nəticələri Volksvagen Fondu tərəfindən yüksək qiymətləndirilmiş və tədqiqatların 2016-cı ildən davam etdirilməsi üçün layihənin ikinci mərhələsi də Fond tərəfindən dəstəyə layiq görülmüşdür. Yeni mərhələdə də Azərbaycanlı gənc botaniklərin müasir elm sahələri üzrə yetişdirilməsi və yerli bitki növlərinin molekulyar səviyyədə tədqiqi nəzərdə tutulur.

Dec 16 , 2015 | 12:01 /
The first phase of the project “Development of methods for the maintenance of plant diversity in the Caucasus”, which realized by Volkswagen Foundation during 2011-2015 within the framework of MoU of cooperation between ANAS Institute of Botany, Berlin-Dahlem Botanical Garden and Botanical Museum (BBBM, Germany), was completed.
Project has played a significant role in progress of the institute and strengthening the international ties. Within the project, reconstruction works have been launched in the institute and then completed in the Foundation by support of ANAS. Young specialists and PhD students of the aforementioned institute have educated at BBBM on modern spheres of biology such as molecular systematic, genetics protection, informatics of biodiversity and carried out studies on the determination of the status of some relic rare and endangered tree species (Zelkova, Gleditsia, Pterocarya etc.), as well as published articles joint with German scientists in journals with impact factor.
In addition, in May-February 2015, Institute organized exhibition dubbed “Plant diversity between the Black Sea and the Caspian Sea”, reflecting scientific outputs obtained over BBBM project, including history, culture and nature of the Caucasus, and commissioned by European visitors.
Results of the first phase of the project highly appraised by Volkswagen Foundation and were decided to conduct second phase due to continue studies in 2016.