AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası elmi bölmələrin hesabatına başladı
Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının elmi bölmələrinin 2015-ci il üzrə illik hesabatına həsr olunan yığıncaq keçirildi. Giriş nitqi ilə çıxış edən Şuranın sədri, dosent Famin Salmanov bildirdi ki, ilk olaraq Fizika-Riyaziyyat və Texnika, Biologiya-tibb və Aqrar Elmlər bölmələrinin hesabat məruzələri dinləniləcək. O qeyd etdi ki, 2014-cü il kimi bu il də Şuranın elmi və ictimai fəaliyyətində mühüm işlər görülüb və böyük nailiyyətlər əldə olunub. F.Salmanov elmin təbliği istiqamətində həm ənənəvi layihələr davam etdirilmiş, həm də yeni-yeni qeyri-ənənvi layihələrə start verilib.
Şura sədri, 2015-ci il üzrə Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulan bütün tədbirlərin tam şəkildə həyata keçirildiyini və bu işlərdə ayrı-ayrı bölmələrə daxil olan institutların yerli şuralarının da əhəmiyyətli rol oynadığını söylədi.
Sonra Fizika-Riyaziyyat və Texnika bölməsinin rəhbəri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Suma Hüseynova, Aqrar elmlər bölməsinin rəhbəri, dosent İzzət Talıbov və Biologiya və tibb elmləri bölməsinin rəhbəri Aida Dadaşova məruzələrində bildirdilər ki,  institutların yerli şuraları hesabat ilində müxtəlif istiqamətlərdə fəaliyyət göstərib. İl ərzində həm elmin təbliği, həm həvəsləndirmə tədbirləri olaraq, müsabiqə, olimpiyada və bilik yarışların keçirilməsində fəallıq göstəriblər. Onlar qeyd etdilər ki, institut şuraları həm spesifik tədbirlər təşkil ediblər, eyni zamanda Akademiyanın beynəlxalq və respublika əhəmiyyətli tədbirlərində yaxından iştirak edirlər.

Reports of the Council of Young Scientists and Specialists on for scientific departments kicked off
Meeting devoted to the annual report of the ANAS Council of young scientists and specialists for 2015 on the scientific departments was held.
Speaking at the meeting, Chairman of the Council, Associate Professor Famin Salmanov said that, first of all will be considered reports of Council of young scientists and specialists of the Department of Physical-Mathematical and Technical, Biological and Medical and Agrarian sciences. He noted that, in 2014, and in the current year has been done important works and achieved great progress in the scientific and social activities of the Council.
Chairman of the Council of young scientists and specialists of the Department of Physical-Mathematical and Technical Sciences, PhD in Physics Suma Huseynova, Department of Agrarian Sciences, Associate Professor Izzet Talibov, Department of Biological and Medical Sciences Aida Dadashova noted in their reports that, during the year the local councils of the institutions attended in various areas of activity.
During year, they had been active in the promotion of science, as well as in stimulating the organization of competitions, Olympiads and competitions of knowledge.
They noted that, councils of the institutes take active part in the organization of specific actions, as well as in the measures of Academy of the international and republican value.