İyn 05 , 2015 | 12:00 / Mühüm hadisələr
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəhimov Anar 2015-ci il may ayının 18-dən 22-nə kimi Finlandiyanın Helsinki şəhərindəki Helsinki Universitetində təşkil olunmuş “Tərs Məsələlər üzrə Yay Məktəbi”ndə (www.aip2015.fips.fi/summer_school.php) iştirak etmişdir.
Əsasən doktorantlar, post-doktorantlar və gənc tədqiqatçılar üçün təşkil olunmuş yay məktəbinə müxtəlif ölkələrdən 64 iştirakçı qatılmışdır. Yay məktəbi müddətində tərs məsələlərə aid 4 mini-kurs və əlavə olaraq 2 icmal mühazirə təşkil olunmuşdur. Mini-kurslarda tərs məsələlər sahəsində tanınmış alimlər - prof. Martin de Hup (Perdu Universiteti, ABŞ - Purdue University), Tanya Tarvanen (Şərqi Finlandiya Universiteti, Finlandiya - University of Eastern Finland), prof. Erik Bonneti (Qrenobl-Alp Universiteti, Fransa - Université de Grenoble-Alpes), prof. Qabriel Paternan (Kembric Universiteti, Böyük Britaniya - University of Cambridge). Bundan əlavə prof. Qunter Uhlman (Vaşinqton Universiteti, ABŞ - University of Washington), prof. Samuli Siltanen (Helsinki Universiteti, Finlandiya - University of Helsinki) icmal mühazirələrində bu sahənin müasir məsələlərindən və gələcək perspektivləri haqqında geniş məlumat vermişlər.
Yay məktəbindən sonra A.B. Rəhimov may ayının 25-dən 29-na kimi Finlandiyanın Helsinki şəhərindəki Helsinki Universitetində keçirilən Tətbiqi Tərs Məsələlər (Applied Inverse Problems Conference - AIP2015) beynəlxalq konfransında (www.aip2015.fips.fi) iştirak etmişdir. Tətbiqi Tərs Məsələlər konfransı bu sahə üzrə Tərs Məsələlər Beynəlxalq Assosiasiyası (Inverse Problems International Association - IPIA) tərəfindən təşkil olunan ilk silsilə elmi konfransdır və hər iki ildən bir keçirilir. Bu konfrans həmin silsilədən səkkizinci konfrans idi.
Konfrans iştirakçı sayına və iştirak edən alimlərin nüfuzuna görə tərs məsələlər sahəsində ən böyük konfrans hesab edilir. Belə ki, konfransa müxtəlif ölkələrdən 430 iştirakçı qatılmışdır. Konfrans müddətində 10 plenar məruzə, 332 mini-simfozium məruzəsi, 40 əlavə məruzə və 30 poster təqdim edilmişdir.
Rəhimov A.B. konfransda “Qeyri-lokal şərtlə verilmiş hiperbolik tənlik üçün bir əmsal-tərs məsələ haqqında” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir. Məruzə konfrans iştirakçılarının marağına səbəb olmuş, mövzu ərafında müxtəlif suallar verilmişdir.
Növbəti doqquzuncu AIP 2017 konfransının Çin Respublikasının Hanco şəhərində keçirilməsi qərara alınmışdır.

Jun 05 , 2015 | 12:00 / Important events
An employee of the Institute of Control Systems of ANAS, the leading researcher, Assoc. Prof. Anar Rahimov took part in the Summer School on Inverse Problems (www.aip2015.fips.fi/summer_school.php) organized at the Department of Mathematics and Statistics of University of Helsinki. The Summer School was held from 18 May to 22 May, 2015 in Helsinki, Finland.
The Summer School was organized for PhD students, postdocs and young scientists. 64 participants from various countries took part in the school. During the Summer School were organized 4 mini-courses and 2 keynote talks on Inverse Problems. The mini-courses consisted in a series of lectures by famous scientists on Inverse Problems - Prof. Maarten de Hoop (Purdue University, USA), Assoc. Prof. Tanja Tarvainen (University of Eastern Finland, Finland), Prof. Eric Bonnetier (Université de Grenoble-Alpes, France), Prof. Gabriel Paternain (University of Cambridge, UK). Besides that, Prof. Gunther Uhlmann (University of Washington, USA), Prof. Samuli Siltanen (University of Helsinki, Finland) gave keynoye talks about a wide range of modern problems and the current trends in the field.
After the Summer School, Rahimov A.B. took part in the Applied Inverse Problems Conference - AIP2015 (www.aip2015.fips.fi) which was held on May 25-29, 2015 in University of Helsinki (Helsinki, Finland). The Applied Inverse Problems (AIP) conference series is the premier scientific meeting of the field, organized by Inverse Problems International Association (IPIA) every two years. The conference was the eigth in the series.
This is the biggest-ever scientific meeting on inverse problems. 430 participants from various countries took part in the conference. During the conference 10 plenary talks, 332 mini-symposium talks, 40 contributed talks and 30 posters were presented.
Rahimov A.B. made the report entitled “On an inverse coefficient problem for hyperbolic equation with nonlocal conditions”. The report was interesting for the conference participants, various questions were asked about the subject.