“Müstəqillik illərində Azərbaycan incəsənəti” mövzusunda gənclərin elmi konfransı keçirilib
15 mart 2017-ci ildə İnstitutun gənc alim və mütəxəssislərinin konfransı keçirildi. Konfrans “Müstəqillik illərində Azərbaycan incəsənəti” mövzusuna həsr olunmuşdu. Konfransın gedişində müasir incəsənətin bu və digər problemlərinə həsr olunan 25 çıxış dinlənildi. Mövzu etibarilə çıxışlar təsviri və tətbiqi incəsənət, teatr, kino, musiqi mədəniyyəti, memarlıq, şəhərsalma, dizayn problemlərini əhatə edirdi.
Konfransı giriş sözü ilə açan İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Ə.Salamzadə müstəqillik illərində mədəniyyət və incəsənət sahəsində baş verən böyük inkişafdan danışdı, bu işdə Azərbaycanın Birinci Vitse-Prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın xidmətlərini xüsusi vurğuladı.
Sonra çıxış edən Azərbaycan MEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədr müavini, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famil Seyfullayev tədbir iştirakçılarına gənclər elmi potensialının fəaliyyətinin məqsədyönlü təşkili sahəsində əldə olunan uğurlar barədə məlumat verdi, bu sahədə gələcək inkişaf imkanları barədə fikirlərini bölüşdü.
İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Pərvanə Əliyeva öz çıxışında belə bir əminlik ifadə etdi ki, gənclər potensialı bundan sonra da milli elmin inkişafına öz töhfəsini verəcəkdir. O, bu işdə elmi konfransların keçirilməsinin rolunu xüsusi vurğuladı.
Daha sonra konfrans öz işini iştirakçıların çıxışları ilə davam etdirdi. Sonda suallar səsləndi və çıxışçılar verilən suallara ətraflı cavab verdilər.

Institute hosted scientific conference of youth
On 2017, 15 March was a conference of young scientists and specialists of the Institute. The conference was devoted to the theme "Art of Azerbaijan in the years of independence". During the conference, 25 reports were listened depicted to a particular problem of contemporary art. In their subjects, the reports covered the problems of fine and decorative art, theatre, cinema, music culture, architecture, urban planning, and design.
Director of the Institute, Corresponding member of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, Professor E. Salamzadeh, who opened the conference with opening remarks, spoke about the high achievements in the field of culture and art in the period of independence, and a great role of the First Vice- President of Azerbaijan, the President of the Haydar Aliyev Foundation, the First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva.
Deputy Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, Ph.D. in Mathematics, Associate Professor Famil Seyfullayev informed the audience about the successes achieved in the organization of purposeful activities of the youth scientific potential, expressed his opinion on the possibilities of further development in this direction.
Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute Parvana Aliyeva expressed her hope that the youth potential of the Institute will continue to contribute to the development of the national science, noting the importance of scientific conferences in this regard.
Further conference continued its work and speeches began. At the end of the conference, all speakers responded to questions posed by participants in the event.