Gənc alimin kitabı “Springer” nəşriyyatında işıq üzü görüb
AMEA Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Roida Rzayevanın “Müasirliyin çağırışları: postmoderniti və multikulturalizm” adlı kitabı dünyanın nüfuzlu beynəlxalq elmi nəşriyyatlarından olan “Springer” nəşriyyatı tərəfindən çap olunub. Müəllifin ingilis dilində yazdığı kitab postmodernizm və onun sosial əlamətlərinin, şüurun transformasiyasının və inkişafının göstəricisi kimi postmodern vəziyyətin xülasəsini təşkil edir.
Kitab multikulturalizm, dialoqun mədəniyyəti, dialoqun fəlsəfəsi, tolerantlıq, gender və s. kimi cəmiyyətin müasir problemlərinə fəlsəfi, sosioloji və mədəni yanaşmaları ehtiva edir. Beləliklə, monoqrafiya elmlərarası tədqiqata çərçivə yanaşma təklif edir. Kitabda multikulturalizmin formaları, o cümlədən plüral modernlər kimi multikulturalizm və qeyri-qərb müasirliyi müzakirə olunur.
Yeni nəşr qeyri-qərb ölkələrində postmodernist paradiqmanın mövcudluğuna dair diskussiyaya öz töhfəsini verməklə, sosial transformasiyaları doğuran ictimai şüurun konseptlərinin izahını təklif edir, fərqli dünyagörüşünü əks etdirən yeni rəvayət və paradiqmaya ehtiyacı qarşılayır.
On beş fəsildən ibarət olan monoqrafiya mütəxəssislər, alimlər, o cümlədən müasir ictimai transformasiyalarla maraqlananlar üçün dəyərli mənbədir.
Kitab dərs vəsaiti kimi də istifadə oluna bilər.
Xatırladaq ki, nüfuzlu beynəlxalq akademik nəşriyatlardan olan “Springer” elmi nəşrlərin sayına görə elmi, texnologiya və tibb sahələri (STM) üzrə dünyada qabaqcıl yer tutur.
1842-ci ildə Yulius Springer tərəfindən əsası qoyulmuş Springer 170 ildən artıqdır ki, nəşriyyat işi ilə məşğul olur. Bu gün isə Springer innovativ məhsul və xidmət yolu ilə keyfiyyətli məzmun təqdim edən dünyanın ən böyük elеktron kitab kolleksiyasına və hərtərəfli açıq jurnal portfelinə sahib qabaqcıl qlobal nəşriyyatdır.

The young scientist's book released by “Springer”
“The Challenges of Contemporaneity: Postmodernity and Multiculturalism” book by Deputy Director of Science of the Institute of Philosophy and Law of ANAS, PhD in Philosophy Assoc. Prof. Roida Rzayeva, was released by the prestigious publishing house “Springer”.
This book presents an overview of postmodernism and its social indicators and of the postmodern condition in consciousness as an indicator of its modification and development. The book brings together philosophical, sociological and cultural approaches towards contemporary societal issues, such as multiculturalism, culture of dialogue, philosophy of dialogue, tolerance, and gender. In doing so, it suggests a framing approach to cross-disciplinary research.
The book also discusses various forms of multiculturalism, including multiculturalism as multiple modernities and plural modernities, including non-Western contemporaneity. It explores the background of the dynamics of the development of public consciousness, in particular from the modern to postmodern, and subsequently examines the West/non-West dichotomy and how that dichotomy is currently being reconsidered in response to the intellectual-spiritual realities of modern life.
The book can be beneficial as a manual.
Note that, being one of the prestigious publishing-houses “Springer” occupies a leading place for a number of academic editions in technology and medicine.
Founded in 1842 by Julius Springer, Springer is engaged in publishing for over 170 years. Today, Springer is a leading global publishing, having the world’s largest electron book bulk, submitting qualitative content through innovative products and services, including an all-round open journal portfolio.