Apr 09 , 2014 | 11:05 / Görüşlər
Xatırladaq ki, 18 fevral 2014-cü il tarixində AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası ilə Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı (ATGTİ) arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanmışdı. Memorandumun məqsədinə uyğun olaraq 08 aprel 2014-cü ildə AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının İdarə Heyəti ilə ATGTİ-nin sədri Şahin İsmayılov, Elm və Təhsil departamentinin derektoru Əzizə Əliyeva, əməkdaşı Rasim Abdurəhmanovvə Layihələr departamentinin direktoru Elvin Hüseynzadə AMEA Coğrafiya İnstitutunda yenidən bir araya gəlmişlər.
“Azərbaycanda təhsil alan gənclərin akademiyaya cəlb olunması əsas hədəflərimizdəndir” deyə bildirən Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdirilməsinin vacibliyini vurğuladı. O, təhsil ocaqlarında mütəmadi olaraq elmi seminarların, müsabiqə və olimpiadaların keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu da bildirdi. F.Salmanov ATGTİ-nin bu istiqamətdə kompleks tədbirlər planlaşdırdığını və ilk addım kimi gənc alim və mütəxəssislərin ümumrespublika elmi müsabiqəsinin keçirilməsinin məqsədəuyğun olduğunu qeyd etdi.
Sonra ATGTİ-nin sədri Ş.İsmayılov təmsil etdiyi təşkilatın qeyd olunan məsələlərlə əlaqədar əldə etdiyi təcrübədən danışdı. Bildirdi ki, gerçəkləşdirilən layihələrdə elmin populyarlaşdırılması və istedadlı gənclərin üzə çıxarılması da ATGTİ-nin əsas hədəflərindəndir.
AMEA-nın Gənc alim və mütəxəssislər şurasının idarə heyətinin üzvü, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Orxan Abbasov respublikada təhsil alan gənc tədqiqatçıların elmə olan marağını inkişaf etdirmək, gələcəyin perspektivli alim və mütəxəssislərini müəyyənləşdirmək məqsədilə Yer elmləri sahəsində “Gənclik və elm: yeni ideyalar və perspektivlər” adlı elmi olimpiadanın keçirilməsi təklifini irəli sürdü.
Daha sonra Şuranın İdarə Heyətinin üzvləri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru S.Ələkbərova, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ə.Sucayev, tarix üzrə fəlsəfə doktoru S.Talıblı, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru R.Rzayeva, gənc tədqiqatçı N.Siracov, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru İ.Talıbov, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru F.Seyfullayev nəzərdə tutulan müsabiqələr və elmi seminarlar haqqında təklif və tövsiyələrini irəli sürdülər.
Tədbirdə ATGTİ-nin departament rəhbərləri E.Hüseynzadə və Ə.Əliyeva da çıxış edərək bu il respublika üzrə təhsil alan tələbə və magistrlər üçün müvafiq profilli yay məktəblərinin təşkil olunmasının vacibliyini qeyd etdilər.

Regular meeting of the Council of young scientists and specialists with the members of the Union of Azerbaijan Student Youth Organizations
Apr 09 , 2014 | 11:05 / Meetings
Read ( 5317 )
Council of young scientists and specialists met with the members of the Union of Azerbaijan Student Youth Organizations.
Remind that, on February 18, 2014 signed a Memorandum of Cooperation between Council of young scientists and specialists with the ANAS Azerbaijan Student Youth Organizations Union (ASYOU). In accordance with the memorandum April 8, 2014 came together Board Council of young scientists and specialists of ANAS at the Institute of Geography of ANAS again, Chairman ASYOU Shahin Ismailov, director of the Department of Education and Science Aziz Aliyev Rasim Abdurakhmanov Officer and Director of the Department of Elvin Huseynzadeh projects .
Chairman of the Council of young scientists and specialists, PhD in physics and mathematics Famin Salmanov said that the main purpose of the Council is to attract young people studying in Azerbaijan to the academy and stressed the importance of continuing further cooperation. He also said that the plan to hold regular scientific seminars, contests and competitions in educational institutions. F.Salmanov noted ASYOU has purposeful planning of complex measures in this direction and implementation of the national science competition for young scientists and specialists.
Then chairman ASYOU Sh.Ismailov spoke about the experience gained by the organization they represent. Said that the main aim of the projects implemented by ASYOU is the popularization of science and identify talented young people.
Board member of the Council of young scientists and specialists of ANAS, Doctor of geological -mineralogical sciences Orhan Abbasov put forward a proposal for a scientific Olympiad “Youth and Science: new ideas and perspectives” in the earth sciences in order to develop students' interest of Azerbaijan young researchers in in science, to determine promising scientists and specialists of the future.
Further members of the Board Board Ph.D. in geography S.Alekperova , Ph.D. in philosophy Rzayev , N.Siradzhov young researcher , PhD in agricultural sciences I.Talybov , Ph.D. in mathematics F.Seyfullaev gave recommendations and put forward proposals for the envisaged competitions and scientific seminars .
At the event were the heads of the Department ASYOU E.Guseynzade and A. Aliyev, they noted the importance of organizing this year's summer school for students in the Republic of students and undergraduates in relevant specialties.