AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının illik fəaliyyət planı təsdiq olundu
Bu barədə AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında məruzə edən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev bildirdi ki, ölkədə davamlı olaraq həyata keçirilən gənclər siyasəti Azərbaycan gəncliyi, xüsusən də onun avanqard hissəsi olan kreativ təfəkkürlü intellektual gənclik qarşısında tamamilə yeni vəzifələr irəli sürür. Dövlətin gənclər siyasəti ilə bağlı çağırışlarının ruhuna uyğun olaraq, AMEA-da da gənclərin daha geniş miqyasda elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə cəlb edilməsi ilə ölkənin ictimai, sosial və mədəni həyatında intellektual gəncliyin çəkisinin yüksəldilməsi istiqamətində kompleks tədbirlər həyata keçirilməkdədir. Bu tədbirlərin davamı olaraq bu il yanvarın 30-da Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının hesabat-seçki konfransı keçirilmiş və şuranın 2014-cü il üzrə hesabatı qəbul olunmuşdur. Həmçinin hesabat-seçki konfransında Gənc Alim və Mütəxəssislər şurasına 2015-ci il üzrə fəaliyyət planını hazırlayaraq AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim etmələri tapşırılmışdır.
R.Əliquliyev qeyd etdi ki, ötən müddət ərzində AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası üzvlərindən ibarət işçi qrup illik fəaliyyət planını hazırlamış, AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim etmişdir.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının illik fəaliyyət planı təsdiq olundu. AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Gənc alim və mütəxəssislər şuralarına tapşırıldı ki, özlərinin illik fəaliyyət planlarını hazırlayıb şuraya təqdim etsinlər. Bu və ya digər qərarların icrasına nəzarət AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyevə həvalə edildi.

Annual activity plan of ANAS Young Scientist and Specialists Council endorsed
Lecturing on current issue academician-secretary of ANAS, acad. Rasim Alguliyev stated that, stable implemented youth policy in the country sets new tasks before the Azerbaijan youth, especially avantgarde part of it, intellectual creative minded youth. In accordance youth policy challenges of the state, complex measures were taken in order to increase the share of intellectual youth in social, cultural life of the country. As a continuation of these measures, report-election conference of ANAS Young Scientist and Specialists Council was held on January 30, and report of the council for 2014 was approved. Also, Council was charged to conduct Action Plan for 2015 and to submit to the Presidium of ANAS.
During a period of time Working group composed of young scientist and specialists of ANAS conducted Action plan and submitted to the Presidium, noted R. Alguliyev.
Taking into account, annual plan of ANAS Young Scientist and Specialists Council has been endorsed by the decision of the ANAS Presidium. Young Scientist and Specialists Councils of the institute and organizations of ANAS were charged to conduct their Annual Action Plan and to submit to the Council. Decision oversight was assigned to academician-secretary of ANAS, acad. Rasim Alguliyev.