Coğrafiyaçı gənc alimlər uşaqları sevindiriblər
Bu gün, 28 May Respublika günü münasibəti ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Coğrafiya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvləri  ata himayəsindən məhrum olan uşaqları sevindirmək, eyni  zamanda,  uşaqlarda coğrafiya elminə maraq yaratmaq, onların bu sahədəki biliklərini artırmaq məqsədilə  Binəqədi rayonunda yerləşən “Agora”  şadlıq sarayına bir araya gəliblər.
Gənc Alim və Mütəxəssislər şurasının sədri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Ələkpərova tədbir iştirakçılarını salamladıqdan sonra, “Həyat bilgisi: ətraf mühitin mühafizəsi” mövzusunda uşaqlar üçün hazırlanmış slaydları nümayiş etdirdi,  yer kürəsi, ətraf mühit, təbiətin ekoloji cəhətdən qorunması, qlobal  istiləşmə və s. haqqında balacaların anlaya biləcəyi şəkildə məlumat verib.
Sonra gənc alimlər yığılan vəsait hesabına alınan məktəb ləvazimatlarını – rəngli karandaşlar, xətkeş və pərgar dəstləri, qələm, dünya xəritəsi (2 dildə)  və sair hədiyyələri  uşaqlara paylayıblar, onlarla xatirə şəkilləri çəkdiriblər.
Tədbirin keçirilməsindən məmnun qalan institut əməkdaşları belə görüşlərin mütəmadi keçirilməsini vacib hesab ediblər.
© Bütün hüquqlar qorunur. Xəbərlərdən istifadə edərkən www.gencalimler.gov.az saytına istinad zəruridir

May 28 , 2015 | 04:00 / ACADEMIC & PUBLIC EVENTS
Today, on occasion of May, 28 members of the Council of young scientists and researchers of Institute of Geography of Azerbaijan National Academy of Sciences organized the meeting for children deprived of family care, as well as generate interest of children in geography, science, in order to increase their knowledge in this field in "Agora" palace of Binagadi district.
Chairman of the Council of young scientists and researchers of Institute of Geography, PhD in geography Samira Alekperova after greeting the participants, showed slides for children on the theme of "Life skills: environmental protection" and informed about the way children can understand earth, environment, nature, environmental protection, global warming and so on.
Then the young scientists gave the school equipments - crayons, ruler and compass sets, pens, a world map (in 2 languages) and other distributed gifts to the children, posed for photos with them.