AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Fəxri Fərmanla təltif edildi
Fevralın 1-də Yasamal rayon Heydər Əliyev Mərkəzində “2 fevral  -  Gənclər Günü”nə həsr olunmuş tədbir  keçirildi. Tədbir iştirakçıları, ilk öncə Ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri qoyub, ulu öndərin əziz xatirəsini yad ediblər.  Sonra tədbir Mərkəzin “Heydər Əliyev irsi və salnamə” bölməsində dəyirmi masa ətrafında davam etdirildi. Yasamal rayonundun icra aparatının rəhbərləri,  millət vəkilləri, tanınmış elmi-ictimai, siyasi xadimlərinin, o cümlədən gənc idmançıların iştirak etdiyi tədbirdə ilk nitq Yasamal rayon Gənclər və İdman İdarəsinin rəisi İlham Səfərov tərəfindən söyənilib.  O, Gənclər Gününün yaranma tarixindən, dövlət və gənclik münasibətindən, həmçinin bu il ərzində əldə edilən nailiyyətlərdən  geniş danışıb.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent famin Salmanov da iştirak etmiş və nitq söyləyib. Gənc alim  bugünki Azərbaycan gənclərinin elm, təhsil, mədəniyyət, idman və s. sahələrdə əldə etdikləri uğurları,  məhz həyata keçirilən islahata meyilli siyasətin təzahürü kimi qiymətləndirib. “Azərbaycan Gənclər Formunun 20 illiyi ilə əlaqədar Dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin, mənim də iştirak etdiyim  ölkə gənclərinin bir qrupu ilə keçirdiyi səmimi və səmərəli görüşündə, gənclərin fəaliyyətindən məmnun qalması, gələcək inkişafla bağlı səsləndirilən təkliflərə göstərdiyi müsbət reaksiyası təkcə gəncliyə olan inam və etimaddan xəbər vermirdi. Bu, bundan sonra da Azərbaycan gəncliyinə dövlət qayğısının ənənəvi davam etdiriməsinə dair çox vacib bir messaj idi”.  Famin Salmanov qeyd edib ki, Yasamal rayon gənclər və idman idarəsi, YAP Yasamal rayon təşkilatı Gənclər Birliyi və bu rayonda fəaliyyət göstərən aidiyyəti gənclər təşkilatları ölkədə gənclərin inkişafı ilə bağlı qəbul edilən dövlət proqramı və layihələrdə daim yaxından iştirak edir, onların həyata keçirilməsində ön sıralarda durur. Təbii ki, bunun da sirri dövlətin güclü dayağı, rayon gənclərinin tükənməz enerjisi və xüsusən rayon icra hakimiyyətinin dəstəyinin birgə hormoniyasındadır.
Çıxışların sonunda müxtəlif sahələrdə uğurlar qazanmış bir qrup gənc müxtəlif nominasiyalar üzrə mükafatlara layiq görülüb. Yasamal rayon gənclər və idman idarəsi “2 fevral – Gənclər Günü” münasibətilə elmdə əldə etdiyi nailiyyətlərə görə dosent Famin Salmanovu Fəxri Fərmanla təltif edib.

Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists awarded on the occasion of Youth Day
Narimanov district Heydar Aliyev Center held the event on the occasion of February 2 - Youth Day on February 1.
At the event attended students of higher and secondary specialized schools, students, institutions, youth working in the enterprises and organizations, political parties, social organizations and NGOs.
First, participants of the event pay tribute to the founder of the state youth policy in Azerbaijan, national leader Heydar Aliyev and laid flowers at the monument of the genius person.
Head of the Yasamal District Department of Youth and Sports congratulated the participants on the occasion of the Youth Day, spoke about the youth policy carried out in the country.
He delivered a report on the work done in this field in Yasamal district. He noted that, events devoted to the Youth Day held by the Department are of great interest of the district youth.
Then, Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists, PhD in physics, associate professor Famin Salmanov, student of Baku State University Nigar Ibrahimova, Baku "ASAN service" # 3 center employee spoke about highly care and attention to the youth.
Then, to the group of young people who active in the political life of the region and in the country, as well as those are the winners of several competitions awarded with the honorary diplomas and memorable gifts by the Yasamal District Department of Youth and Sports.
Also Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists, PhD in physics, associate professor Famin Salmanov was awarded with honorary diploma for achievements in science "February 2 - Youth Day".