AMEA-da "Sabahın alimləri"nin sərgisi və müsabiqənin açılışı olub
Fevralın 11-də AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında "Sabahın alimləri" V Respublika müsabiqəsinin açılış mərasimi keçirilib.
Müsabiqə AR TəhsilGənclər və İdman nazirlikləri, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşdırılır.
Müvafiq qurumların nümayəndələrinin, tanınmış alimlərin, ali məktəb rektorlarının, məktəb direktorlarının, təhsil işçilərinin, mütəxəssislərin, məktəblilərin iştirak etdikləri tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlanıb.
Tədbirdə çıxış edən Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov müsabiqə və onun əhəmiyyətindən söz açıb, ölkəmizdə təhsil islahatlarının həyata keçirilməsi, intellektual potensialın möhkəmləndirilməsi istiqamətində görülən işləri diqqətə çatdırıb. Müasir dünyada elmin, təhsilin önəmli rolundan danışan nazir qeyd edib ki, ölkənin ümumi təhsil müəssisələrində həyata keçirilən islahatların əsas hədəfləri sırasında gənclərdə yetkin düşüncə tərzinin, vətəndaşlıq mövqeyinin formalaşdırılması və onların tədqiqatyönlü fəaliyyətə cəlb edilməsi xüsusi yer tutur.
M.Cabbarov bildirib ki, “Sabahın alimləri” V Respublika müsabiqəsinin keçirilməsinin əsas məqsədi yuxarı sinif şagirdlərinə öz elmi nailiyyətlərini nümayiş etdirmək imkanı yaratmaq, onlara elmi təfəkkür tərzi və tədqiqatçılıq vərdişləri aşılanmasından ibarətdir. Nazir innovativ fikir yarışması olan bu müsabiqənin gənclərə müxtəlif problemlərin elmi həlli yollarını axtarıb tapmağa kömək edəcəyini xatırladıb.
Sonra çıxış edən AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə dövlətimizin başçısının yürütdüyü siyasətin uğurlu nəticələrindən danışıb. AMEA rəhbəri bu gün Azərbaycanın dinamik inkişaf etdiyini və dünya ölkələri arasında özünə layiqli yer tutduğunu vurğulayıb.
AMEA-da elmin inkişafı istiqamətində reallaşdırılan tədbirlərdən söz açan akademik A.Əlizadə elm, təhsil üzrə keçirilən müsabiqələrin bu sahəyə yeni töhfələr verəcəyinə inamını ifadə edib. AMEA rəhbəri “Sabahın alimləri” V Respublika müsabiqəsinin məktəblilərdə elmə, təhsilə xüsusi maraq doğuracağına əminliyini bildirib, iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə AR Gənclər və idman nazirinin müavini İntiqam Babayev çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın təhsilimizin inkişafında mühüm rolunu vurğulayıb. İ.Babayev Azərbaycan məktəblilərinin beynəlxalq elm yarışlarında iştirakının önəmli olduğunu qeyd edib.
İntel Korporasiyasının MDB ölkələri üzrə meneceri Tatyana NanayevaBeynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisinin şagirdlərin elmə və yeni biliklərə maraqlarının artmasında rolunu diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, “Sabahın alimləri” müsabiqəsində ölkəmizin 11 şəhər və rayonunun ümumi təhsil müəssisələrinin IX-XI sinif şagirdləri 129 elmi layihə ilə iştirak edir. Onlardan 87-si kollektiv, 42-si isə fərdi layihədir.
Müsabiqə fevralın 13-də başa çatacaq. Müsabiqənin ikinci günündə münsiflər heyəti tərəfindən layihələrin qiymətləndirilməsi aparılacaq, eyni zamanda müsabiqənin Təlim Akademiyası fəaliyyət göstərəcək. Sonuncu gün “Açıq qapı” saatı keçiriləcək, şagirdlər və müəllimlərə layihələrlə tanış olmaq imkanı yaradılacaq.
Müsabiqənin qaliblərinə təşkilatçılar tərəfindən diplom, medal və digər mükafatlar təqdim olunacaq.
Münsiflər heyəti tərəfindən seçilmiş 3 layihənin müəllifi cari ilin may ayında ABŞ-ın Arizona ştatının Finiks şəhərində keçiriləcək Intel ISEF – Intel Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisində iştirak etmək imkanı qazanacaq.

5th Republican competition “Scientists of the future” kicked off
On February 11, Central Scientific Library of ANAS held opening ceremony of 5th Republican competition “Scientists of the future”.
The competition is carried out by joint organization of the Ministries of Education, Youth and Sports, Heydar Aliyev Center, ANAS and Independent Trade Union of Education Employeers.
Representatives of relevant institutions, renowned scientists, university rectors, school principals, education officials, experts and students participated in the event which started with the national anthem of the Republic of Azerbaijan.
Speaking at the event, Education Minister Mikayil Jabbarov spoke about the competition and its importance in our country, the implementation of education reforms, underlined the work done to strengthen the intellectual potential. Making speech on role of science and education in a modern era, the Minister said that the main objectives of the reforms in the country's educational institutions are forming way of thinking among the adolescent, and their involvement in research-oriented activities.
M.Jabbarov said that, main goal of the competition is to give opportunity for high school students to demonstrate their scientific achievements, and focus on scientific thinking and research skills.
Later on President of ANAS, Academician Akif Alizadeh spoke about fruitful outputs of policy pursued by head of state.
Notifying the events in the direction of science development, Acad. Akif Alizadeh expressed his confident in contribution of educational competitions to science and wished success to attendees of the 5th Republican competition “Scientists of the future”.
Deputy Minister of AR Ministry of Youth and Sports Intigam Babayev stressed out the role of “State Strategy on development of education in the Republic of Azerbaijan” approved by President Ilham Aliyev.
Tatyana Nanayeva, manager of Intel Corporation in the CIS countries, brought to the attention the role of International Science and Engineering Fair in increasing students’ interest in science and new knowledge.
Note that “Scientists of the future” competition is attended by country's IX-XII grade students from secondary school of 11 cities and regions with 129 scientific projects. 87 of them are collectively, while 42 of the individual projects.
The competition will end on February 13. On the second day of competition projects will be assessed by the jury, simultaneously Training Academy of the competition will operate. On Latter-day "Open Door" will be held on time, students and teachers will have an opportunity to see the projects.
The winners of the competition will be awarded the diplomas, medals and other prizes by the organizers.
The author of 3 projects selected by the jury will get chance to attend the Intel ISEF - Intel International Science and Engineering Fair to be held in Phoenix, Arizona in the United States in May of current year.