Mart 02 , 2017 | 07:21 / Mühüm hadisələr
İsveçrədə səfərdə olan Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti – AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Fizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov və institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Anar Rüstəmov Avropa Nüvə Tədqiqatları Təşkilatında (CERN) olub.
Səfər çərçivəsində akademik Akif Əlizadə CERN rəhbərliyi ilə görüşüb. Görüşdə nüvə fizikası və digər sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi, birgə layihələrin həyata keçirilməsi məqsədilə müzakirələr aparılıb. AMEA-nın nümayəndə heyəti Böyük adron kollayderinin yerin təxminən 80 və 100 metr dərinliklərində fəaliyyət göstərən ALİCE (A Large Ion Collider Experiment) və CMS (Compact Muon Selenoid) detektorlarına səfər edib, orada aparılan tədqiqatlar haqqında ətraflı məlumat alıb. AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə CERN-in fəxri qonaqları üçün nəzərdə tutulmuş kitaba öz ürək sözlərini yazıb.
Qeyd edək ki, Avropa Nüvə Tədqiqatları Təşkilatı dünyanın ən böyük yüksək enerji fizikası laboratoriyasıdır. Cenevrə şəhəri yaxınlığında yerləşən təşkilatın yaradılması haqqında razılıq 12 Avropa ölkəsinin iştirakı ilə 1953-cü ildə Parisdə imzalanıb və 29 sentyabr 1954-cü ildə öz işinə başlayıb. Hazırda CERN-ə 20 üzv ölkə ilə yanaşı, müşahidəçi statuslu bir çox ölkə və beynəlxalq təşkilat daxildir. 2500-dən çox daimi işçisi olan CERN 85 ölkənin 580 universitet və institutundan 8000-ə yaxın fizik və mühəndislə əməkdaşlıq edir.

Azerbaijani delegation held discussions at the European Center for Nuclear Research
Delegation led by President of ANAS, Academician Akif Alizadeh visited the European Center for Nuclear Research (CERN), Swiss on February 27.
ANAS Vice-President, Academician Ibrahim Guliyev, acting Academician-Secretary of Department of Physical and Mathematical and Technical science, Director of Institute of Physics, corresponding member of ANAS Nazim Mammadov and the deputy Director for scientific work of Institute of Physics Anar Rustamov were a part of delegation.
During the visit, Academician Akif Alizadeh held a meeting with the management of CERN. At the meeting they discussed issues concerning the expansion of cooperation between the two institutions in the field of nuclear physics and other fields. Also has been demonstrated a documentary about the history of the European Organization for Nuclear Research.
Delegation of ANAS, also visited located in the depths of 80-100 m from the ground surface and acting on the Large Hadron Collider detectors CMS (Compact Muon Selenoid) and ALİCE (A Large Ion Collider Experiment).
CERN specialists informed in detail about the CMS and devices ALİCE and studies carried out here. ANAS President signed the guest book of CERN.
For reference note that, being laboratory of the highest energy physics of the world of CERN is on border of Switzerland and France, near the city of Geneva. The agreement on creation of structure was signed in Paris on June 29 on July-1, 1953 with participation of representatives of 12 countries of Europe.
The organization has been created on September 29, 1954. Now, the number of member countries is equal 20, besides the center possesses the status of the observer in some countries and the international organizations. 2500 constant workers are employed in CERN, including about 8000 physicists and engineers from 580 universities and institutes of 85 countries participate in the international experiments of the center.