AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşları Slovakiyada Beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
Avg 31 , 2017 | 01:57 / Mühüm hadisələr
Oxunma ( 4744 )
24-28 iyul 2017-ci il tarixlərində Slovakiyanın Bratislava şəhərində Slovak Texnologiya Universitetində “Diferensial tənliklər” üzrə ənənəvi EquaDiff 2017 Beynəlxalq konfransı keçirilib. Beynəlxalq konfransda AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun aparıcı elmi işçiləri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəhimov Anar və riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elşən İbayev iştirak edib.
Konfransa dünyanın 36-dan çox ölkəsindən 400-dən çox nüfuzlu alim qatılmışdır. Konfransın proqramına 15 plenar məruzə, 29 minisimpozium çərçivəsində dəvətli məruzələr və əlavə olaraq təqdim edilmiş məruzələr daxil edilmişdir. EquaDiff 1962-ci ildən başlayaraq diferensial tənliklərin riyazi analizi, ədədi aproksimasiyası və tətbiqləri üzrə iki ildən bir dəfə keçirilən konfranslar seriyasıdır. Bu konfrans növbə ilə Çex Respublikası, Slovakiya, Qərbi Avropada keçirilir. Son onilliklərdə EquaDiff konfransı diferensial tənliklərin fundamental konsepsiyadan tətbiqə qədər bütün riyazi və ədədi aspektləri üzrə ideyaların beynəlxalq mübadiləsi üçün platformaya çevrilmişdir.
Rəhimov A. prof. Marian Slodiçkanın (Gent Universiteti, Belçika) dəvətilə prof. M. Slodiçka və Dr. Karel Van Bokstal tərəfindən təşkil olunan “Xüsusi törəməli tənliklər üçün düz və tərs məsələlərdə hesablama üsulları” (Computational methods in direct and inverse PDE’s) minisimpoziumunda “Qeyri-lokal şərtlərlə verilmiş tərs mənbə məsələlərinin ədədi həllinə yanaşma” (An approach to numerical solution to inverse source problems with nonlocal conditions) mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir.
İbayev E. isə təqdim edilmiş məruzələr seksiyasında “Semimarkov dolaşma prosesinin bir növünün birgə paylanmasının Laplas-Stiltiyes çevirməsi” (The Laplace-Stilties transformation of compatible distribution of the kind semimarkov random walk process) mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir.
Hər  iki məruzə konfrans iştirakçılarının marağına səbəb olmuş, mövzu ərafında müxtəlif suallar verilmişdir.
Növbəti EquaDiff 2019 konfransının 8-12 iyul 2019-ci il tarixlərində Niderlandın Laiden şəhərində keçirilməsi qərara alınmışdır.

Researchers of ICS attended the International Conference in Slovakia
The International Conference EquaDiff 2017 was held at the Slovak University of Technology from 24 July to 28 July, 2017 in Bratislava, Slovakia. An employees of the Institute of Control Systems of ANAS, the leading researcher, Assoc. Prof. Anar Rahimov and the leading researcher, Assoc. Prof. Elshan Ibayev took part in the International Conference.
The conference has brought together more than 400 well-known researchers from over 36 countries world-wide. The conference program has included 15 plenary lectures and invited lectures given in the framework of 29 minisymposiums, and contributed talks. The Equadiff is a series of biannual conferences on mathematical analysis, numerical approximation and applications of differential equations since 1962. It is held in rotation in the Czech Republic, Slovakia and Western Europe. During the last decades the Equadiff has clearly developed into the world platform for international exchange of ideas on all mathematical and numerical aspects of differential equations, ranging from fundamental concepts to applications.
Rahimov A. was invited by prof. Marian Slodička (Ghent University, Ghent, Belgium) to make the report entitled “An approach to numerical solution to inverse source problems with nonlocal conditions” in the minisymposium of “Computational methods in direct and inverse PDE’s” organized by prof. M. Slodička and Dr. Karel Van Bockstal (Ghent University, Ghent, Belgium).
Ibayev E. also made the report entitled “The Laplace-Stilties transformation of compatible distribution of the kind semimarkov random walk process” in the section of Contributed Talks.
Both of the reports were interesting for the conference participants, various questions were asked about the subjects.
It was decided that the upcoming Equadiff 2019 conference will be held in Leiden (The Netherlands) from July 8 to 12, 2019.