AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun gənc alimi Tokio Universitetində məruzə edib
AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəhimov Anar Tokyo Universitetinin professoru Masahiro Yamamotonun dəvətilə 2017-ci il dekabr ayının 11-dən 18-nə kimi Tokio Universitetində elmi ezamiyyətdə olmuşdur. Dəvətin məqsədi Tokio Universitetinin nəzdindəki Riyazi Elmlər Ali Məktəbi ilə tanış olmaq, elmi əlaqələri genişləndirmək və elmi seminarda məruzə etmək olmuşdur. A. Rəhimov elmi seminarda “Qeyri-lokal şərtlərlə verilmiş tərs mənbə məsələlərinin ədədi həllinə bir yanaşma” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir. Bu barədə məlumat və məruzənin qısa məzmunu Tokyo Universitetinin rəsmi saytında yerləşdirilb: www.ms.u-tokyo.ac.jp/seminar/2017/sem17-241_e.html
Məruzə qeyri-lokal şərtli parabolik tənliklə təsvir olunan tərs mənbə məsələlərinin ədədi həll üsullarının işlənməsinə həsr olunub. Alınmış yeni nəticələr, onların effektivliyi test məsələlər üzərində nümayiş etdirilib.
Seminarda Tokio Universitetinin alimlərindən başqa, həmçinin yapon əsilli, tanınmış alim, hal-hazirda ABŞ-in Şimali Korolina Dövlət Universitetinin professoru İto Kazufumi da iştirak edib, alınan nəticələri yüksək qiymətləndirib.
Azərbaycan alimi bu mövzu istiqamətində tərs məsələ qrupunun üzvləri ilə müzakirələr aparıb, gələcəkdə birgə əməkdaşlıq etmək barədə razılıq əldə olunub.
Seminar iştirakçılarının Azərbaycana marağını nəzərə alaraq, A. Rəhimov elmi məruzədən əvvəl iştirakçılar qarşısında təqdimatla (Country Paper Presentation) çıxış edərək, Respublikanın tanıdılması və təbliği məqsədilə ölkəmiz və onun nailiyyətləri, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda əldə olunan nəticələrlə bağlı iştirakçılara məlumat verib.
A. Rəhimov ezamiyyət zamanı Riyazi Elmlər Ali Məktəbinin zəngin kitabxanası ilə tanış olub, digər seminarlarda da yaxından iştirak edib.

Young scientist of the Institute of Control Systems of ANAS has given a talk at the University of Tokyo
Dec 21 , 2017 | 03:00 / Important events
Read ( 4346 )
An employee of the Institute of Control Systems of ANAS, the leading researcher, Assoc. Prof. Anar Rahimov visited the University of Tokyo from 11 December to 18 December, 2017 at the invitation of Masahiro Yamamoto, Professor of the University of Tokyo. The purpose of the visit was to get acquainted with the Graduate School of Mathematical Sciences of the University of Tokyo, expand the scientific relationships and give a talk at a scientific seminar. A. Rahimov gave a talk entitled “An approach to numerical solution of inverse source problems given with non-local conditions”. Information about it and an abstract of the talk are posted on the official website of the University of Tokyo: http://www.ms.u-tokyo.ac.jp/seminar/2017/sem17-241_e.html
The talk was dedicated to the development of numerical solution methods of inverse source problems described by a parabolic equation with nonlocal conditions. The obtained new results, their effectiveness, were demonstrated on test problems.
In addition to scientists from the University of Tokyo, Japanese national, well-known scientist and current professor of North Carolina State University in the United States, Ito Kazufumi, also attended the seminar and highly appreciated the results.
Azerbaijani scientist held discussions with the members of the Inverse Problem team on this subject and agreed to collaborate in the future.
Taking into consideration the interest of the participants of the seminar in Azerbaijan, A. Rahimov spoke to the participants (Country Paper Presentation) before the scientific talk and gave information to the participants on our country and his achievements, the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and results obtained at the Institute of Control Systems for the promotion of the Republic.
During the scientific trip, A. Rahimov acquainted with the rich library of the Graduate School of Mathematical Sciences and took an active part at other as well.