AMEA 2018-ci il üçün doktorantura və dissertanturaya qəbul elan edir
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 24 noyabr 2018-ci il tarixli, 774s nömrəli sərəncamı ilə təsdiq olunmuş Plana əsasən 2018-ci il üçün fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya qəbul elan edir.
Fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya sənədlər 2018-ci il dekabrın 4-dən dekabrın 24-ü saat 17:00-dək hər gün (şənbə, bazar və bayram günləri istisna olmaqla) qəbul ediləcək.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya ali təhsili olan (ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən, yaxud təhsili ona bərabər tutulan, tibbi təhsildə isə həkim və həkim-mütəxəssis) Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları müsabiqə yolu ilə qəbul olunurlar.
Doktoranturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq institutuna (İnstitutların ünvanını AMEA-nın www.science.az saytından əldə etmək olar) təqdim olunmalıdır:
- elmi müəssisənin direktorunun adına ərizə;
- kadrların şəxsi-qeydiyyat vərəqi;
- tərcümeyi-hal;
- 2 ədəd fotoşəkil (3x4 sm ölçüdə);
- iş stajı olanlar üçün əmək kitabçasından çıxarış;
- iş yerindən xasiyyətnamə;
- çap olunmuş elmi işlərin siyahısı və ya seçilmiş ixtisas üzrə referat;
- ali təhsil müəssisəsini bitirmək haqqında diplomun müvafiq qaydada təsdiq
edilmiş surəti (xarici ölkələrdə təhsil almış Azərbaycan Respublikasının
vətəndaşları üçün təhsil haqqında sənədlərin tanınması haqqında
şəhadətnamə);
- xarici dil bilikləri üzrə beynəlxalq sertifikat (əgər varsa);
- şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti.
Elmlər doktoru proqramı üzrə doktoranturaya seçdikləri sahədə elmi və ya elmi-pedaqoji nailiyyəti olan, fundamental tədqiqatları yüksək səviyyədə aparmağı bacaran və fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) elmi (alimlik) dərəcəsi olan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları qəbul edilirlər.
Doktoranturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq institutuna təqdim olunmalıdır:
- ərizə (doktoranturanın fəaliyyət göstərdiyi müəssisənin və yaxud təşkilatın
rəhbərinin adına);
- əmək kitabçasından çıxarış;
- çap olunmuş elmi işlərin siyahısı;
- fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) elmi dərəcəsi diplomunun müvafiq qaydada
təsdiq edilmiş surəti;
- ali təhsil müəssisəsini bitirmək haqqında diplomun müvafiq qaydada
təsdiq edilmiş surəti (xarici ölkələrdə təhsil almış Azərbaycan Respublikasının
Dissertantlıq yolu ilə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertanturaya ali təhsilli (ali təhsil magistratura səviyyəsini bitirən, yaxud təhsili ona bərabər tutulan), müvafiq tədqiqat sahəsində müəyyən müvəffəqiyyətləri olan ali təhsil müəssisələrinin, elmi və digər təşkilatların elmi və elmi-pedoqoji kadrları sənəd təqdim edə bilər.
Dissertantlıq yolu ilə təhsil müddətini başa vuran şəxslər eyni ixtisas üzrə təkrar dissertant ola bilməz.
Doktoranturada tam təhsil müddətini başa vurmuş şəxslər eyni ixtisas üzrə dissertantlıq yolu ilə təhsil ala bilməz.
Dissertant kimi təhkim olunmaq istəyən şəxslər bir qayda olaraq elmi və elmi-pedaqoji iş stajına malik olmalıdır.
Fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertanturaya qəbulla bağlı aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq institutuna təqdim olunmalıdır:
- ərizə (dissertantura təhsilini həyata keçirən müəssisənin və yaxud təşkilatın rəhbərinin adına);
- çap olunmuş elmi işlərin siyahısı və ya seçilmiş ixtisas üzrə referat (fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə);
- ali təhsil müəssisəsini bitirmək haqqında diplomun müvafiq qaydada təsdiq edilmiş surəti (xarici ölkələrdə təhsil almış Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları üçün təhsil haqqında sənədlərin tanınması haqqında şəhadətnamə);
-  şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti.
Dissertantlıq yolu ilə elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin olması  əsas şərtdir.
Elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertanturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq institutuna təqdim olunmalıdır:
- ərizə (dissertantura təhsilini həyata keçirən müəssisənin və yaxud təşkilatın
- çap olunmuş elmi əsərlərin siyahısı (elmlər doktoru hazırlığı üzrə);
- fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) diplomunun müvafiq qaydada təsdiq edilmiş surəti;
Əlavə məlumat üçün AMEA-nın Elm və təhsil baş idarəsinin Doktorantura şöbəsinə  müraciət etmək olar.

Dec 03 , 2018 | 12:54 /
According to the plan approved by decree № 774s Cabinet of Ministers dated December 20, 2017 Azerbaijan National Academy of Sciences announces admission to doctorate and dissertate on preparing PhDs and doctors on the 2018 academic year.
Documents on the training program for PhD and doctors will be accepted from the December 4 to 24, 2018 (except Saturday and Sunday) from 10:00 to 17:00.
The doctoral studies in the PhD program are accepted citizens of the Republic of Azerbaijan with higher education through competition (with a master's degree or education equated to it, as in the medical education of physicians or medical specialist).
For admission to doctoral studies in the relevant Institute of ANAS (addresses of the institutes are available at www.science.az site of ANAS) should be submitted the following documents:
- Statement to the head of the scientific institution where the training is carried out in doctoral studies;
- Personal card on registration of personnel;
- Autobiography;
- 2 photos (size 3x4 cm);
- Extract from the labor book for those who have work experience;
- The characteristics of employment;
- List of published scientific papers and abstracts on the chosen specialty;
- Certified in the appropriate order, a copy of the diploma of higher education (certificate of recognition of education for the citizens of the Republic of Azerbaijan who received education abroad);
- International certificate (if any) to the knowledge of foreign languages;
- A copy of the identity document.
Citizens of the Azerbaijan Republic with the PhD degree as well as the differing developments in scientific or scientific-educational sphere and able to carry out basic research at a high level are accepted to the doctoral program.
For admission to doctoral studies in relevant institutions of ANAS should be submitted the following documents:
- Statement by (name of the head of the institution or organization, which provides training to doctoral studies);
- Extract from the employment record;
- List of published scientific papers;
- Certified in the appropriate order, a copy of the diploma of Doctor of Philosophy (Candidate of Sciences);
Scientific and scientific-pedagogical personnel having higher education of higher educational institutions, scientific and other organizations who differing with successes in the field of the study may submit documents in dissertate for the degree of Doctor of Philosophy ) who graduated from Master's degree or education equated to it).
Individuals who have completed education through dissertate, again cannot be candidates for a degree in the same specialty.
Those who complete their education in doctoral studies cannot be educated by dissertate in the same specialty.
Individuals wishing to become a candidate must usually have experience of scientific and pedagogical work.
For admission to dissertate for the degree of Doctor of Philosophy in the corresponding Institute of ANAS should be submitted the following documents;
-Statement (by name of the head of the institution or organization, which provides training in dissertate);
- List of published scientific papers and abstracts on the chosen specialty (training program for doctors of philosophy);
For the degree of Doctor of Science by dissertate presence, the degree of Doctor of Philosophy is a basic condition.
For admission to dissertate for the degree of Doctor of Science in the corresponding Institute of ANAS should be submitted the following documents:
- Statement (by name of the head of the institution or organization, which provides training in dissertate);
- List of published scientific papers (training program for doctors)