Gənc alim və tələbələrin “Neft və geoekologiya” mövzusunda I beynəlxalq məktəb-seminarı keçirildi
AMEA-nın Əsas binasında Neft və Qaz İnstitutunun (NQİ) təşkilatçılığı ilə gənc alim və tələbələrin “Neft və geoekologiya” mövzusunda I beynəlxalq məktəb-seminarı öz işinə başlayıb.
Tədbir AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu (EİF) və Gənclər və İdman Nazirliyi (GİN) tərəfindən elan edilmiş Gənc alim və mütəxəssislərin dördüncü birgə qrant müsabiqəsində qalib olmuş “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının 100 illiyinə həsr edilmiş I beynəlxalq məktəb-seminar “Neft və geoekologiya” adlı layihəyə əsasən keçirilir.
AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin, magistrlərinin, Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin tələbələrinin, o cümlədən Rusiya, Ukrayna, Qazaxıstan, Almaniya və Gürcüstandan bu istiqamətdə tədqiqat aparan gənclərin iştirak etdiyi seminar EİF, GİN və BP şirkətinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin dəstəyilə baş tutub.
Məşğələni NQİ-nin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Rəqsanə Əsgərova açaraq iclasın gündəliyi barədə məlumat verib. Bildirib ki, iki gün davam edəcək seminarın plenar iclaslarında 30-a yaxın məruzə dinləniləcək.
Sonra EİF-in icraçı direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev çıxış edərək seminarın hazırlıq prosesindən danışıb, məktəbin gənc alimlər arasında beynəlxalq əməkdaşlığın güclənməsində, mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafında, Azərbaycan elminin dünyada təbliğində önəmli rol oynayacağını söyləyib.
Məşğələnin mövzusunun müasir dövrün ən aktual məsələlərindən biri olduğunu deyən E.Babayev bu gün dünyada təbii sərvətlərin çıxarılması zamanı bütün normaların gözlənilməsinə baxmayaraq ekoloji problemlərin yarandığını və artmaqda davam etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, seminar zamanı müzakirə olunacaq mövzular və qarşıya qoyulacaq məsələlər problemin həllinə töhfə verəcək.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, NQİ-nin direktoru, akademik İbrahim Quliyev tədbirin dəstəkçilərinə gənc alimlərə yaratdıqları şəraitə görə təşəkkür edib. Akademik neftin insan həyatında oynadığı rola toxunub, o cümlədən qara qızılın yaratdığı ekoloji problemlərdən söz açıb. O, rəhbərlik etdiyi müəssisədə bu istiqamətdə tədqiqatların aparıldığını, NQİ-də gənc alimlərin elmi araşdırmalar aparmaları üçün zəruri şəraitin yaradıldığını vurğulayıb.
Seminarda, həmçinin NQİ-nin elmi işlər üzrə direktor müavini, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru, professor Vaqif Qurbanov, AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov, BP şirkətinin rəsmisi Arzu Cavadova, Gənclər və İdman Nazirliyinin nümayəndəsi İndira Hacıyeva, tədbirin təşkilat komitəsinin katibi Aytən Hüseynova və digərləri çıxış edərək ölkəmizdə aparılan gənclər siyasətindən danışıblar. Qeyd olunub ki, "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"na əsasən, 5 minə yaxın gənc xaricdə təhsil almağa göndərilib. Bundan əlavə, respublikada gənc alimlərin tədqiqat aparmaları, beynəlxalq elmi mərkəzlərlə əməkdaşlıq etmələri üçün ölkə rəhbərliyi tərəfindən daima dəstək verildiyini söyləyiblər.

The 1st International School-Seminar on “Oil and Geo-ecology” (grant-winning project of Science Development Foundation)
Dec 04 , 2018 | 10:21 / Important events
Read ( 5736 )
03.12.2018 14:14
Institute of Oil and Gas (IOG) launched the 1st International School-Seminar on “Oil and Geo-ecology” (grant-winning project of Science Development Foundation) dedicated to the 100th anniversary of ADR and winners of “My First Grant” competition which is the joint grant competition of the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Youth and Sports at ANAS main building.
The seminar attends by ANAS young scientists and specialists, masters, students of higher educational institutions of Azerbaijan, scientists from Russia, Ukraine, Kazakhstan, Germany and Georgia supported by of representatives of EIF, GIN and BP companies in Azerbaijan.
Opening the seminar, chairman of the IOG Council of Young Scientists and Specialists, PhD in Earth Sciences Raksana Askarova informed the participants on the seminar. She said that, about 30 lectures will be delivered at the plenary sessions of the two-day seminar.
Further, EIF Executive Director, PhD in Physics and Mathematics Elchin Babayev told about the preparatory process of the seminar and noted that, the school will play an important role in strengthening international cooperation of young scientists, developing intercultural dialogue and promoting Azerbaijani science throughout the world.
ANAS Vice-President, Director of Institute of Oil and Gas, academician Ibrahim Guliyev thanked event organizers. In his speech, academician mentioned the oil role in human life, including environmental problems caused by black gold. He stressed that, the institution he represents conducts research in this direction, creating the necessary conditions for young scientists.
The workshop was attended by Deputy Director for Scientific Affairs, Doctor of Geology and Mineralogy, Professor Vagif Gurbanov, chairman of ANAS Council of Young Scientists and Specialists, Ph.D in Physics and Mathematics, Associate Professor Famin Salmanov, “BP” official representative Arzu Javadova, representative of the Ministry of Youth and Sports Indira Hajiyeva, Secretary of the Organizing Committee of the event Aytan Huseynova and others.
It was noted that, the measures taken in the framework of the "State Program on education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015".