AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası BDU-nun kimyaçı tələbə və magistrləri üçün elmi seminar keçiridi
May 02 , 2015 | 05:03 / Mühüm hadisələr
Oxunma ( 5600 )
AMEA Gənc  Alim və Mütəxəssislər Şurası və  Bakı Dövlət Universiteti  Tələbə Həmkarları  İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə növbəti elmi seminar Universitetin  “Kimya” fakültəsinin tələbə və magistrləri üçün təşkil olunub. “Ağilli - smart və ya intelligent polimerlər” mövzusu altında keçirilən seminarı, giriş sözü ilə Komitənin sədri, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Daşqın Qənbərov açaraq qeyd etdi ki, artıq ənənə halını almış belə seminarların keçirilməsinə olan maraq davamlı və yüksələn tendensiya üzrə artır. Sədr onu da vurğuladı ki, bu gün təqdim olunacaq mövzu aktuallıq və populyarlıq nöqteyi nəzərindən seminar iştirakçıları üçün çox güman ki, maraqlı olacaq.
Daha sonra çıxış edən, Şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov ondan öncə çıxış edən natiqin fikirlərindəki məqamlara toxunaraq, seminarın davamlı və maraqlı olması üçün təşkilatçılarn, xüsusilə mövzu seçiminə diqqət yönəltdiyini və bu mövzuların qloballaşan dünyanın elmi prioritet istiqamtlərilə üst-üstə düşməsinə səy göstərdiklərini dedi.
Növbəti çıxışı AMEA Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Faiq Məmmədov təmsil etdikləri təşkilatın tarixi, orada aparılan elmi-tədqiqat işlərinin istiqamətləri və müəssisənin müasir tipli maddi-texniki bazası haqqında seminar iştirakçılarına geniş məlumat verdi. F.Məmmədov, həmçinin İnstututda gənclər üçün yaradılan imkanlardan, onların əldə etdikləri uğurlardan və ilk dəfə olaraq bu il həmin müsəssisədə magistratura pilləsi üzrə “Kimyəvi kinetika və kataliz” ixtisasında qəbulun aparılacağından danışaraq qeyd etdi ki, Universitet tələbələrinin bu qəbulda iştirak etməsi gələcəkdə onlar üçün elmi fəaliyyət istiqamətində böyük perspektivlər yaradacaq.
AMEA Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvü, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Şamo Tapdıqov seminarın mövzusu ilə əlaqədar təqdimatla çıxış etdi. Seminar iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanan tədbirdə, məruzəçiyə ünvanlanan suallar cavablandırıldı.

Experts of the Council of Young Scientists and Specialists held a seminar for chemists students and masters of BSU
May 02 , 2015 | 05:03 / Important events
Read ( 5599 )
The Council of Young Scientists and Specialists organized the seminar at Baku State University with the University's Student Union Committee at the faculty of Chemistry. Seminar, organized for students and masters "Smart - smart or intelligent polymers", held under the theme, with a speech by the chairman of the committee, PhD in law, Dashgin Ganbarov. He noted that the interest in the tradition of holding such seminars and rising trend of steady increases. The Chairman also noted that the topic will be presented today to the participants in terms of relevance and popularity, most likely, it will be interesting.
At the meeting speaking Chairman of the Council, PhD in physics, associate professor Famin Salmanov noted that, by covering the views of the speaker, who spoke before the seminar to be sustainable and interesting, directed attention to the choice of the subject matter of the globalized World and the priority of these issues overlap directions.
The chair Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, PhD in chemistry, associate professor Faig Mammadov noted that, there are aspects of the research work and modern material-technical base of enterprise-wide information about the seminar participants said. Mammadov, the institute created opportunities for young people, and for the first time this year with their successes that they have achieved master's "Chemical Kinetics and Catalysis" specialty spoke about recruitment be carriiied out, for they are the future of university students to take part in the reception create great prospects in action.
Inorganic Chemistry of the Institute of Catalysis and a member of the Council of Young Scientists and Specialists, PhD in chemistry Shamo Tapdigov made a presentation on the subject of the seminar. The participants welcomed by the rapporteur to the questions were answered.