Alimlər üçün “TÜBA Akademiya Mükafatı” elan edilib
Türkiyə Elmlər Akademiyası görkəmli alimlər üçün “TÜBA Akademiya Mükafatı”nı elan edir. Qurumun yaydığı məlumatda deyilir ki, hər il fundamental elmlər, mühəndislik, tibb, ictimai və humanitar elmlər olmaqla hər sahədən bir alim TÜBA Akademiya Mükafatı ilə təltif olunur.
Mükafata namizədlər TÜBA üzvləri, TÜBA-nın əməkdaşlıq etdiyi akademiyalararası təşkilatlar və digər elmi institutlar tərəfindən verilir. TÜBA üzvləri və mükafatın seçilməsi prosesində iştirak edən alimlərin namizədliyi irəli sürülə bilməz.
Hər kateqoriya üzrə namizədlər Mükafat Komitəsi tərəfindən qiymətləndirilir. Namizədlərin işləri TÜBA üzvləri və tanınmış alimlərdən ibarət komitələr tərəfindən ekspertlər cəlb edilərək ciddi təhlil olunur və mükafatın mümkün laureatı təyin edilir. Laureatlar TÜBA Akademiya Şurası tərəfindən elan edilir. Akademiya medalı və hər biri 30000 ABŞ dolları məbləğində pul mükafatından ibarət Akademiya Mükafatı xüsusi mərasimdə təqdim olunur.
Cari ilin Akademiya Mükafatı üçün namizədlər 16 avqust 2015-ci il tarixinədək verilə bilər. Laureatlar noyabrın sonunadək elan ediləcək. Mükafatlandırılma mərasimi 2015-ci il dekabr ayının 1-ci yarısında baş tutacaq.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası TÜBA Akademiya Mükafatının hər bir elmi istiqaməti üzrə orijinal və aparıcı işləri olan tanınmış alimin namizədliyini irəli sürməyə dəvət olunur. Bunun üçün namizədin tam CV forması və mükafata namizədliyini dəstəkləyən məktub tələb olunur.
Namizədlər sənədlərini elektron poçt vasitəsilə academy.prizes@tuba.gov.tr və ya poçt vasitəsilə Piyade Sokak No: 27 06690 Çankaya-Ankara Türkiyə ünvanına göndərə bilərlər.

Turkish Academy of Sciences announces "Academy Award TÜBA” for scientists
Each year, one scientist from the basic sciences, including engineering, medicine, social sciences and humanities, is awarded with academic honors of TÜBA.
The names of candidates for the award are nominated by members of TÜBA, inter academy organizations cooperating with TÜBA, and other academic institutions. TÜBA members and scientists involved in the awarding may not be nominated.
Nominees in each category are evaluated by Awards Committee. Works of candidates reviewed by a committee of TÜBA members and renowned scientists, with the involvement of experts are determined the potential winner for the award. Winners are announced by the Academic Council TÜBA. Academic Medal and academic awards, consisting of a cash prize in the amount of US $ 30 000, awarded in a special ceremony.
Candidates for the Academy Award this year, may be nomianted before the August 16, 2015. Winners will be announced before the end of November. The award ceremony will be held in the first quarter in December 2015.
Azerbaijan National Academy of Sciences is invited to nominate famous scientist, who is the author of the original and fundamental works, for the Academy Award. This requires the full form of the candidate’s CV and a letter supporting a candidacy for the competition awards.
Candidates can send their documents by e-mail - academy.prizes@tuba.gov.tr or mail - Piyade Sokak No: 27 06690 Chankaya-Ankara (Turkey).