AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının növbəti iclası keçirildi
08 dekabr 2015-ci il tarixində AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının növbəti iclası keçirildi. İlk öncə tədbir iştirakçıları dekabrın 4-də Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin  “Günəşli” yatağındakı 10 saylı dərin dəniz özülündə baş vermiş qəzada həlak olanların xatirəsini bir dəqiqə sükutla yad etdilər. Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, dosent Famin Salmanov gündəlikdə duran məsələlər haqqında ümumi məlumat verdi. O, “Gənc tədqiqatçı” jurnalının növbəti sayının Akademiyanın bütün elmi bölmələrini əhatə etməsinin zəruriliyini bildirməklə, bu istiqamətdə İnstitut yerli Şura sədrlərini fəallıq göstərməyə dəvət etdi.
Redaksiya heyətinin üzvi, dosent Faiq Məmmədov  “Gənc tədqiqatçı” jurnalının 2-ci sayı üçün artıq 21 məqalə daxil olunduğunu bildirdi. O, hətta xarici ölkələrdən “Gənc tədqiqatçı” jurnalına maraq olduğunu, Polşa və Özbəkistandan 2 məqalə göndərildiyini vurğuladı.
Gündəlikdə duran ikinci məsələdən söz salan Şura sədri F.Salmanov AMEA-nın bəzi institutları üzrə Gənc Alim və Mütəxəssislər Şuralarının sədrlərinin dəyişdirilməsinin əsas gətirərək, AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının da bir çox bölmə katiblərinin yeniləri ilə əvəz olunmasının məqsədəuyğunluğunu qeyd etdi. Beləliklə, Şuranın fizika, riyaziyyat və texnika elmləri bölməsi katibliyi AMEA Fizika İnstitutu Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Suma Hüseynova, humanitar elmlər bölməsi katibliyi isə AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyat Muzeyi Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nəzmiyyə Yıgıtoğluya həvalə olundu.
Sonda F.Salmanov İnstitut Şura sədrlərinə hesabatla bağlı tapşırıqlarını verdi.
AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının İdarə Heyətinin üzvləri – fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Roidə Rzayeva, yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Orxan Abbasov, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Əfsun Sucayev, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Bəxtiyar Cəlilov, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədr müavini Məmməd Həşimov və AMEA Gəncə Bölməsi Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Elnur Həsənov çıxış edərək, öz rəy və təkliflərini səsləndirdilər.

Next assembly of ANAS Board of Young Scientists and Specialists
In advance, event attendees commemorated those who died in the accident happened at State Oil Company of the Azerbaijan Republic "Guneshli" field the No. 10 deep-sea platform, for a minute's silence.
Chairman of Board Associate Prof. Famin Salmanov informed about issues of agenda. He stated the necessity of next issue of journal “Young researcher” to cover all scientific departments of an academy.
Member of Editorial board Assoc. Prof Faig Mammadov said that, 21 articles have been already included for 2 edition of journal “Young researcher”. Also he noted interest of even foreign countries in journal and sent of 2 articles.
Grounding the changing of chairmen of the Board of Young Scientists and Specialists of some institutes in ANAS, chairman of Board F. Salmanov underlined the replacing section secretaries of the Board of Young Scientists and Specialists with new ones. Thus, secretariat of physical, mathematical and technical sciences of the Board was entrusted to chairman of the Board of Young Scientists and Specialists of the Institute of Physics, PhD in physics Suma Huseynova, while secretariat of humanitarian sciences to the chairman of the Board of Young Scientists and Specialists of National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi, PhD in philology Nazmiyya Yigitoglu.
In closing, F. Salmanov gave tasks to Board chairmen in regard of report.
Executive Board members of ANAS Board of Young Scientists and Specialists – PhD in philosophy Assoc. Prof. Roida Rzayeva, PhD in earth sciences Orkhan Abbasov, PhD in chemistry Afsun Sujayev, PhD in History Bakhtiyar Jalilov, deputy chairman of the Board of Young Scientists and Specialists of ANAS Institute of Information Technology Mammad Hashimov and chairman of Board of Young Scientists and Specialists of Ganja department ANAS Elnur Hasanov reported in the event and proposed their suggestions.