Elmin İnkişafı Fondunun dəstəyilə Azərbaycan palçıq vulkanlarının fəaliyyəti və geoekoloji riskin qiymətləndirilməsi istiqamətində yeni tədqiqatlara start verilib
Fev 04 , 2016 | 03:20 /
Oxunma ( 6783 )
Şərqi Azərbaycan ərazisində - quruda və Xəzər akvatoriyasında 400-dən çox palçıq vulkanı və onun təzahürü mövcuddur. Vulkanların püskürmə fəaliyyəti nəticəsində yer səthinə flüid və brekçiya çıxarılır. Bundan başqa, vulkanın gündəlik (sakit) fəaliyyəti dövründə böyük dərinlikdən qaz, minerallaşmış su, lilli palçıq və hətta bəzi vulkanlarda çoxlu neft üst səthə xaric edilir. Nəticədə, vulkan sahəsində qeyri-adı şoran torpaqlar, geokimyəvi cəhətdən nadir landşaftlar formalaşır və bu da ətraf mühitə, eləcə də canlı orqanizmlərə neqativ təsir göstərir.
AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda palçıq vulkanları uzun müddətdir ki, müxtəlif aspektlərdən tədqiq olunur. Lakin vulkanların fəaliyyətilə əlaqədar, geoekoloji riskin qiymətləndirilməsi istiqamətində elmi-tədqiqat işlərinə lazımi səviyyədə diqqət yetirilməyib. Bu tədqiqatlar, yalnız müvafiq yeni avadanlıq və cihazlarlın əldə eldiməsi, həmçinin çöl-ekspedisiya işlərinin həyata keçirilməsilə mümkündür. Bununla əlaqədar, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun dəstəyi ilə AMEA Geologiya və Geofizika və Radiyasiya Problemləri İnstitutlarının gənc alim və mütəxəssislərindən təşkil olunmuş tədqitatçı qrup “Azərbaycan palçıq vulkanlarının fəaliyyətində geoekoloji riskin qiymətləndirilməsi” layihəsi (Gənc alim və mütəxəssislərin 3-cü qrant müsabiqəsi (EİF/GAM-3-2014-6(21)) çərçivəsində, yeni istiqamət üzrə tədqiqatlara başlamağa müvəffəq olub. Layihənin rəhbəri, GGİ-nun “Palçıq vulkanizmi” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, Yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Orxan Abbasovun məlumatına görə, layihə üzrə araşdırmalar bu ilin yanvar ayından strat götürüb. 50 000 manat dəyərində olan elmi-tədqiqat işinin icra müddəti 2017-ci ilin yanvar ayında sona çatacaqdır.

New study of mud volcanoes of Azerbaijan and assessment of geo-ecological risks launched
In the territory of the Eastern Azerbaijan - there are 400  mud volcanoes and their manifestations onshore and offshore areas of the Caspian. As a result of tectonic activity of the volcanoes on the earth surface fluid and breccias are move out. Besides, in a dormant period of volcanoes, gas, the mineralized water, oozy dirt are extracted from big depths on a surface and in certain cases even large number of oil moves out. As a result, on surroundings of the volcano are formed extraordinary solonchak lands, unique from the geochemical point of view of landscape, which has a negative impact on environment and alive organisms.
For a long time at the Institute of Geology and Geophysics of ANAS carried out studies of mud volcanoes with different aspects. But, scientific-research works due to volcanic activity and evaluation of geo-environmental risk was not been given enough attention. Implementation of these studies is possible with the acquisition of new relevant instruments and equipment, as well as the implementation of field works.
In this regard, established research group of for Young Scientists and Specialists of Institutes of Geology and Geophysics and Radiation Problems by the organizational support of Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan for conducting research in new fields within the project "Assessment of geo-environmental risk in the process of activities of mud volcanoes in Azerbaijan"(III grant competition for young scientists and specialists (EIF / GAM-3-2014-6 (21)).
According to the project manager, senior researcher at the Department of mud volcanism of IGG, PhD in Earth Science Orkhan Abbasov, the project studies started from the beginning of January this year. Deadline of research work costing 50,000 AZN will be completed in January 2017.