Gənc şərqşünas alimin yeni kitabı işıq üzü görüb
AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Sübhan Talıblının “İran İslam Respublikasının Qafqaz siyasətində Dağlıq Qarabağ problemi (1991-2005-ci illər)” adlı kitabı çapdan çıxıb.
Əsərin elmi redaktoru AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunun Cənubi Azərbaycan şöbəsinin müdiri Səməd Bayramzadə, rəyçiləri isə Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Musa Qasımlı, Tarix İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramov və həmin institutun Beynəlxalq münasibətlər tarixi şöbəsinin müdiri Həsən Əlibəyli.
Monoqrafiyada Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi xronoloji ardıcıllıq, tarixi faktların təhlili yolu ilə və beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində şərh edilib. Nəşrdə həmçinin İranın Qafqaz siyasətində Dağlıq Qarabağ probleminin həlli istiqamətində atdığı addımlar İran-Ermənistan, İran-Azərbaycan münasibətləri kontekstində təhlil olunub.
Kitabda İran İslam Respublikasının (İİR) xarici siyasətinin nəzəri əsasları, İİR-in Cənubi Qafqaz siyasəti, eləcə də İran-Azərbaycan münasibətləri, İranın Ermənistan siyasəti və s. məsələlər geniş təhlil və tədqiq edilib.

“Conflict of Nagorno Karabakh in the Caucasus policy of the Iran Islamic Republic (1991-2005)” book released
Aug 29 , 2016 | 10:52 / Publications
Read ( 4946 )
The book dubbed “Conflict of Nagorno Karabakh in the Caucasus policy of the Iran Islamic Republic (1991-2005)” was released by a leading researcher of the Institute of Oriental Studies of ANAS PhD in History Subhan Talibli.
Scientific editor of the work is a chief of South Azerbaijan Department of the aforementioned institute – Samad Bayramzadeh, reviewers – director of the Caucasian Institute PhD in History Musa Gasimli, Deputy Director of Science of the Institute of History Jabi Bahramov as well as chief of Interntaional Relations Department of the Institute of History Hasan Alibeyli.
The monograph clarified the Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh conflict in a planned form, through chronological sequence of historical facts and within the framework required by international law.
The publication analyzes Iran’s actions towards solution of Nagorno-Karabakh conflict in the Caucasus policy within the relations between Armenia and Iran-Azerbaijan.
The theoretical foundations of foreign policy in Islamic Republic of Iran (IRI), South Caucasus policy of Iran, as well as Azerbaijan-Iran relations, Iran's Armenian policy etc. were widely analyzed and studied in the book.