Gənclər günündə istedadlı və yaradıcı gənclər mükafatlandırılıb
Fevralın 2-də Azərbaycan Gəncləri Günü münasibətilə Nizami Kino Mərkəzində istedadlı və yaradıcı gənclərin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Milli Məclisin deputatları, Azərbaycanın tanınmış ictimai-siyasi xadimləri, müxtəlif sahələrdə fərqlənən gənclər və KİV təmsilçiləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycan gəncliyindən bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Tədbirdə AR Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov çıxış edərək bildirib ki, əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və bu gün qətiyyətlə həyata keçirilən dövlət gənclər siyasətinin məntiqi nəticəsi olaraq ölkəmizin hər yerində Azərbaycan gəncləri öz bayramlarını yüksək səviyyədə qeyd edirlər.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə gənclər sahəsində həyata keçirilən tədbirlərdən danışan A.Rəhimov “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarına hazırlıq prosesində və yarışların keçirilməsi zamanı könüllülərin mühüm rol oynadıqlarını söyləyib.
Nazir bildirib ki, bir neçə gün əvvəl Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bir qrup gənclə görüş keçirib. Prezidentin gənclərə göstərdiyi diqqət hər birimiz üçün həm fərəh, həm də məsuliyyət və çağırışdır.
Diqqətə çatdırılıb ki, zamanın yeniləşən çağırışlarına uyğun olaraq Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin diqqəti nəticəsində dövlətin gənclər siyasəti uğurla inkişaf edir, məzmunca zənginləşir və intensivləşir.
Sonra gənclər üçün Prezident mükafatına layiq görülmüş şəxslər mükafatlandırılıblar. Dövlət gənclər siyasətinin əsas istiqamətləri kimi həyata keçirilmiş müxtəlif tədbirlərdə yüksək nəticə göstərənlər də Gənclər və İdman Nazirliyinin təsis etdiyi “Gənclər mükafatı” ilə təltif olunublar.
Daha sonra 2016-cı il üçün Azərbaycanın “Gənclər paytaxtı” elan olunub. “www.genclerpaytaxti.az” saytında keçirilmiş səsvermənin nəticələrinə əsasən, Şəmkir şəhəri 2016-cı il üçün Azərbaycanın “Gənclər paytaxtı” seçilib.

Talented and creative youth awarded
On February 2, ceremony of awarding talented and creative youth on the occasion of the Youth Day was held at Nizami Cinema Center.
Ceremony was attended by MPs, social-political dignity of Azerbaijan, youth distinguished in various fields and mass media.
In advance, video reflecting Azerbaijan youth was displayed.
Minister of AR Youth and Sports Azad Rahimov said that, being a logic result of the state youth policy, founded by national leader Heydar Aliyev and is resolutely implemented today, Azerbaijan youth celebrate their holiday in every part of the country at the high level.
Making speech on taken measures in the field of youth led by President Ilham Aliyev, A.Rahimov stated the significant role of volunteers during preparation process and competitions of 1st Baku-2015 European Games. Minister also drew attention to the meeting of the President with a group of youth several days ago.
He brought to mind that, as a result of Ilham Aliyev’s care state youth policy is successfully enriched and intensified.
Then, people honored the Presidential Award for the Youth. Those having high points in various events implemented as key directions of youth policy were nominated the "Youth Award" by The Ministry of Youth and Sports.
Later on, “The youth capital” of Azerbaijan for 2016 was announced. According to the results of voting at www.genclerpaytaxti.az, city of Shamkir has been elected “The youth capital” of Azerbaijan for 2016.