ƏCNƏBİ TƏLƏBƏLƏR AMEA-NIN GƏNC TƏDQİQATÇILARI İLƏ BİR ARAYA GƏLİB
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu və AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə AMEA-nınMərkəzi Elmi Kitabxanasında Azərbaycanda təhsil alan əcnəbi tələbələrin gənc alim və mütəxəssislərlə görüşü keçirilib. Ölkədə ilk dəfə baş tutan belə bir görüşün məqsədi qonaqları yerli gənclərin elmi-tədqiqat istiqamətləri və işləri ilə tanış etmək və gələcək əməkdaşlığa dair perspektivləri müəyyənləşdirmək olub.
Bu gün baş tutan tədbiri giriş sözü ilə açan Bilik Fondunun aparat rəhbəri, professor İsaxan Vəliyev Fondun fəaliyyəti, əsasən də əcnəbi tələbələrin Azərbaycan həqiqətləri və elminin nailiyyətləri barədə məlumatlandırılması istiqamətində müntəzəm olaraq həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verib.
Növbəti çıxış edən AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov rəhbərlik etdiyi birliyinfəaliyyət istiqaməti, xüsusən də beynəlxaql əlaqələr, o cümlədən indiyədək keçirilən  dünya miqyaslı forum, konfrans və s. haqqında geniş məlumat verərək qeyd edib ki, məhz bu əlaqələr sayəsində gənc həmkarlarımız nüfuzlu xarici təhsil və tədqiqat mərkəzlərinin gəncləri ilə elmi əməkdaş edir. O, qeyd edib ki, mövcud ənənələrin Azərbaycanda təhsil alan xarici vətəndaşlarla davam etdirilməsi də çox faydalı olardı. Bunun üçün Şura istənilən müvafiq təşşəbüsün dəstəklənməsində maraqlı tərəfdir.
Daha sonra AMEA İdarəetmə sistemləri İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Samir Rüstəmov, AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvü, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Rüfət Əfəndiyev, AMEA Nəbatat bağının Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Fərid Seyfullayevin apardıqları elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinə dair geniş təqdimatlar ediblər.Təqdimatlarda, həmçinin hər üç müəssisənin fəaliyyəti, gənclər siyasəti, beynəlxalq əlaqələri və s. haqqında ətraflı informasiyalar verilib.
Təqdimatın sonundaqonaqlar Mərkəzi Elmi Kitabxanailə yaxından tanış olublar.
Tədbirdə Bakı Dövlət Universiteti, Bakı Slavyan Universiteti, Azərbaycan Dillər Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetlərdə təhsil alan Türkiyə, Rusiya, Türkmənistan, İtaliya, Çin, Pakistan, Koreya, Nigeriya, Suriya, Özbəkistan və digər ölkələri təmsil edən tələbə, magistr və doktorantlar iştirak ediblər.

Young researchers of ANAS held a scientific discussion joint with foreign students
By joint organizational support of the Knowledge Fund under the President of the Republic of Azerbaijan and the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, Central Scientific Library of the Academy held a meeting of young scientists and specialists with foreign students studying in Azerbaijan. The purpose of such a meeting, organized for the first time in the country, is to familiarize the visitors with the directions of research work of local youth and determination of cooperation vistas.
Opening the event head of the Foundation, Professor Isakhan Valiyev gave information about the activities of the Fund, mostly projects undertaken regularly in informing foreign students about Azerbaijani realities and achievements of science and education.
Then the chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS PhD in physical and mathematical sciences, Associate Professor Famin Salmanov, informing about the activity of the Council led by him, in particular, its international relations, and said that thanks to these relationships our young colleagues are set up communication of scientific cooperation young researchers of foreign educational and research centers. It was noted that it would be very useful to continue the existing tradition of foreign nationals receiving education in Azerbaijan.
At the event, the chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS Institute of Control Systems, PhD in engineering Samir Rustamov, member of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Economics, PhD in economy Rufat Efendiyev, Chairman of the Council of Scientists and Specialists of the Central Botanical Garden Farid Seyfullayev gave presentations on the results of the research works. Presentations provided information on the activities of the youth policy, international relations of the academic institutions.